Seznam zdravotních pojišťoven, které přispívají seniorům na zubní protézy a implantáty
Zubní náhrady jsou pro mnohé seniory zásadní. Nejde jen o estetické hledisko, ale hlavně o pohodlné žvýkání a celkové zdraví. Co vše jim hradí zdravotní pojišťovna? A existují příspěvky i na nadstandardní materiály nebo implantáty? Přinášíme přehled úhrad, podmínek i možností, jak se k lepším zubům výhodně dostat.
Zdravotní pojišťovny hradí seniorům ze zákona základní celkové i částečné snímatelné zubní náhrady. Pokud senior přišel o všechny zuby, má každé čtyři roky nárok na kompletní protézu zdarma. Stejně tak má nárok na částečnou náhradu, pokud má alespoň některé vlastní zuby, ale není možné zhotovit pevný můstek. Obě varianty se vyrábějí z klasického pryskyřičného materiálu. Pokud je zhotoví smluvní zubař, neplatí senior vůbec nic.

Nadstandardní protézy
Od roku 2022 došlo k důležité změně. Pokud se senior rozhodne pro kvalitnější zubní náhradu, například s kovovou výztuží, sofistikovanějšími spojovacími prvky nebo z odolnějších materiálů, může nově čerpat částečný příspěvek ze zdravotního pojištění. U celkových náhrad je příspěvek 4 500 Kč, u částečných 2 500 Kč. Zbytek ceny doplácí pacient. Dříve musel vše hradit sám. Tato varianta je vhodná zejména pro seniory, kterým základní provedení nevyhovuje kvůli horší stabilitě či vyššímu opotřebení.
U implantátů se připlácí
Na zubní implantáty se běžně žádná úhrada z veřejného zdravotního pojištění nevztahuje. Jedná se o výlučně nadstandardní výkon, který si pacient plně hradí. Výjimku tvoří pouze extrémně specifické případy, například u dětí s genetickou vadou vývoje zubů, kde je za velmi přísných podmínek možné čerpat příspěvek. U seniorů však taková možnost neexistuje. Pokud tedy senior zvažuje implantát, musí počítat s cenami v řádu desítek tisíc korun bez jakékoli podpory pojišťovny.
Žádost není třeba
Mnoho lidí si myslí, že o zubní protézu musí pojišťovnu žádat. Ve skutečnosti to funguje jinak. Zubní lékař, který má se zdravotní pojišťovnou smlouvu, náhradu indikuje, zhotoví a sám si následně vyúčtuje úhradu. Senior se tak nemusí o nic starat. Výjimkou jsou případy nadstandardních náhrad, kdy pacient doplácí rozdíl. Měl by být však předem informován o konečné ceně i možnosti volby mezi variantami.

Které pojišťovny přímo přispívají?
Základní úhrady za zubní náhrady jsou stanoveny zákonem a platí stejně u všech zdravotních pojišťoven. Nicméně některé pojišťovny nabízejí v rámci preventivních programů či bonusů příspěvek na dentální péči, který lze využít i na protetiku. Největší pojišťovna VZP například přispívá až 1 000 korun ročně na dentální hygienu nebo opravu zubní náhrady v rámci Klubu pevného zdraví. Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra zase dává příspěvek až 1 500 Kč na zubní ošetření včetně protetiky. I ostatní pojišťovny nabízejí podpůrné preventivní stomatologické programy. Vždy je dobré se informovat přímo u své pojišťovny nebo na jejím webu, jaké podmínky a doklady jsou vyžadovány.
Na co si dát pozor u zubního lékaře?
Někteří pacienti si stěžují, že i přes nárok na bezplatnou náhradu musí něco doplácet. Nejčastějším důvodem je záměna základní a nadstandardní varianty. Zákon jasně říká, že zubní lékař nesmí požadovat žádnou platbu, pokud provádí plně hrazenou náhradu a vykáže ji pojišťovně. Vždy tedy chtějte vysvětlení, co přesně vám bude zhotoveno a kolik to bude stát. Máte také právo nahlédnout do ceníku nehrazených výkonů, který musí být pacientům dostupný přímo v ordinaci.