Senioři nad 65 let to nevědí, ale tenhle zbytečný zlozvyk je stojí skoro 2 000 korun. Přitom stačí zajít na poštu
Mnozí senioři přicházejí ročně o skoro 2 tisíce korun, aniž by o tom věděli. Na vině je zlozvyk, kterého se odmítají zbavit i v době moderních technologií. Životní náklady přitom prudce rostou, proto se i „pár stovek“ může znatelně projevit na rozpočtu.
Starší lidé neradi mění zajeté věci. Může za to zvyk i obava ze změny. „Když něco funguje, proč to měnit?“ ptají se. Novým metodám nedůvěřují a mají strach z jejich složitosti.
I když jejich nejistotu lze pochopit, někdy je to může stát nemalé peníze. Třeba jako u jednoho zlozvyku, kterého se dopouští více než půl milionu seniorů. Týká se vyplácení důchodů.

Dva způsoby, jak se v Česku vyplácí důchod
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nabízí dvě možnosti, jak si nechat zasílat starobní důchod. První je výplata v hotovosti prostřednictvím České pošty. Důchod je doručen buď přímo na adresu bydliště, nebo si ho důchodce vyzvedává na pobočce pošty ve stanovený termín. Druhou variantou je bezhotovostní převod na bankovní účet seniora nebo jeho manžela/manželky, druha/družky.
Podle statistik ČSSZ z listopadu 2024 využívalo bezhotovostní vyplácení přes 80 % příjemců. Zbytek, konkrétně 524 238 lidí, preferoval doručení peněz na adresu nebo si peníze vyzvedával na poště.
Hotovostní platba má ovšem jeden háček – není zadarmo. A od letošního února se ještě prodražila.
78 Kč měsíčně za zbytečnou službu
Do 1. února 2025 činil poplatek za hotovostní výplatu 35 Kč. Od tohoto data částka skokově stoupla na 78 Kč. (O tuto sumu je nižší vyplácená penze.) Manželská dvojice tak měsíčně zbytečně přijde o 156 Kč. Za rok je to už 1872 Kč. Tyto peníze by senioři mohli využít na nákup léků, potravin nebo dárků pro vnoučata. Místo toho je utratí za službu, kterou mohou mít zcela zdarma.
Zvýšení poplatku se nevztahuje na příjemce, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod. V těchto případech hradí náklady ČSSZ.
Důchodci by měli zvážit bezhotovostní výplatu
Česká pošta argumentuje zdražení tím, že nemůže své služby nabízet pod náklady, protože by to vedlo ke snížení jejich kvality. Pro důchodce to znamená, že budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. Ústřední ředitel ČSSZ František Boháček proto doporučuje všem klientům zvážit možnost posílání dávek na bankovní účet. „Tento způsob je nejenom levnější, ale také pohodlnější. Je to bezpečná metoda, kterou využívá stále více lidí,“ dodává.
Kromě této změny se v dubnu 2025 upravily také termíny vyplácení. Nyní je najdete pouze v první polovině měsíce. Novinka se zavádí postupně a dokončena by měla být letos v červenci.

Jak změnit způsob vyplácení důchodu
Pokud se chcete vyhnout placení poplatků, požádejte o změnu způsobu výplaty. Pro tento účel je potřeba vyplnit tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu. Formulář je určen také pro podání žádosti o změnu účtu, na který peníze odcházejí.
Vyplněný a vlastnoručně podepsaný tiskopis se zasílá na Okresní správu sociálního zabezpečení. Je možné odeslat ho i elektronicky, a to buď přes datovou schránku nebo po přihlášení na ePortál ČSSZ.
Nejste-li majitelem účtu, existuje také možnost zasílání peněz na konto partnera. V tomto případě je potřeba vyplnit tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky), partnera (partnerky), registrovaného partnera (partnerky) v České republice. Tento tiskopis musí být podepsán příjemcem důchodu i majitelem účtu.
Podali jste žádost a nyní čekáte na vyřízení? Změna je provedena co nejdříve, zpravidla od druhého výplatního měsíce po datu doručení žádosti.