Senioři nad 65 let netuší, že tyto potraviny jsou smrtící koktejl, a kupují je po kilech každý den
Lidé, kteří patří mezi starší ročníky, byli mladí v dobách, kdy ještě nebyly informace dostupné na každém kroku například na internetu. PProto mohou být při nákupu potravin občas bezradní. Řada produktů se totiž tváří jako zdravá, ve skutečnosti jimi ale svému tělu příliš dobrou službu neprokazujeme. Víte, na které si dát největší pozor?
Pro řadu lidí je v dnešní době důležité stravovat se zdravě. Bohužel vedle lokálně pěstovaných produktů v bio kvalitě najdeme na trhu také řadu těch, které spadají do druhé kategorie. Této tendence si totiž producenti potravin pochopitelně všímají, a tak se mnohdy snaží vyvolat dojem, že právě jejich výrobek je ten nejzdravější na trhu. ČČasto se ale jedná spíše o marketingový trik než o realitu.
Některé z těchto produktů přitom často kupují právě senioři. Důvodů může být několik. Prvním z nich je rozhodně nedostatek informací. Ne každý důchodce se naučil používat internet, a tak ho často ani nenapadne ověřit si, zda skutečně kupuje to nejlepší. Druhým důvodem bývá obvykle cena. Pokud musí člověk vyjít s pár tisíci korun na měsíc, což je situace mnoha lidí, kteří pobírají starobní důchod, v obchodě se většinou řídí podle slev.

Na tyto potraviny si dejte pozor
Jednou z potravin, kterou najdeme velmi často právě v nákupním košíku seniora, je ovoce v konzervě. Kompoty byly za minulého režimu oblíbenou pochoutkou a řadě starších lidí tento zvyk zůstal dodnes. Bohužel se ale nejedná o právě vhodnou potravinu.
V první řadě je potřeba zmínit, že se v kompotovaném ovoci nachází poměrně nemalé množství cukru. A jistě není třeba složitě vysvětlovat, proč je to problém. To ale není to nejhorší. Potíž je totiž v samotných plechovkách. Jejich vnitřní strana je totiž často potažena látkou zvanou bisfenol A.
Ta podle některých studií může mít negativní vliv na lidskou plodnost a zvyšovat riziko infarktu nebo onkologického onemocnění. Zvlášť v případě druhů ovoce, které jsou hodně kyselé, může dojít k většímu uvolňování BPA. Proto je vhodnější kupovat ovoce spíše ve skle.
Ne vše, co se tváří jako maso, ho skutečně obsahuje
Další oblíbenou potravinou je šunkový salám. Ve skutečnosti je ale obsah masa často velmi nízký, a to bez ohledu na to, zda jde o hovězí, vepřové nebo drůbeží maso. Místo toho si koupíte něco, co obsahuje řadu méně kvalitních složek a k tomu celou řadu aditiv, jako například soli, konzervanty, barviva a emulgátory.
Dalším typickým příkladem mohou být rybí prsty. Téměř všichni jsme je jako děti nejspíš dostávali u babičky, ale ve skutečnosti je lepší se jim vyhnout. Kvalita může být různá. Dají se sehnat takové, ve kterých najdete přes 70 procent masa, ale i takové, kde je s bídou 20 procent. Ty budou pochopitelně levnější a pro peněženky seniorů příznivější.
V takovém případě se ale váš oběd ve skutečnosti bude skládat převážně ze škrobu, strouhanky a mouky. A kromě toho bude předsmažený, což vašemu zdravému stravování také nijak neprospěje. Proto je lepší volbou rybí filet, který si zkrátka obalíte sami doma.

Jak se orientovat v supermarketu
Rozeznat zdravou potravinu od nezdravé nemusí být vždy právě snadné. Dobrým začátkem může být letmý pohled na složení. Pokud je text dlouhý přes několik řádků a najdete v něm řadu názvů, u kterých vůbec netušíte, o co se jedná, s největší pravděpodobností jde o méně kvalitní produkt.
Podivné názvy budou zahrnovat právě chemické složky jako barviva, soli nebo umělá dochucovadla. Naopak čím kratší seznam je, tím méně prostoru pro ukrytí ingrediencí, které nejspíše konzumovat nechcete.