Šel jsem na pohovor k městské policii. Když jsem viděl, podle čeho vybírají, utekl jsem pryč
Když se řekne práce u městské policie, spoustě lidí se vybaví uniforma, pokutové bločky a možná i hrdinské honičky jako z akčních filmů. Jenže realita je většinou úplně jiná.
Práce policisty vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti, fyzické kondice i psychické odolnosti. A i když to někdy tak nevypadá, není to práce úplně pro každého. A už vůbec ne pro ty, kteří si myslí, že stačí umět nasadit vážný výraz a psát bločky na špatně zaparkovaná auta. O tom, jak náročná je cesta za odznakem městského strážníka, se přesvědčil Filip na vlastní kůži.
Když se Filip rozhodl ucházet se o místo u policie, myslel si, že to až tak náročné nebude. Není sice super sportovec, ale na druhou stranu na základce zvládnul uběhnout pár kilometrů, kdysi občas zašel do posilovny a jeho trestní rejstřík je čistý jako čerstvě napadaný sníh. Zkrátka se považoval za docela slušného kandidáta.

Přijímací řízení
Jenže realita přijímacího řízení Filipa rychle vrátila zpátky na zem. Sotva se objevil v přijímací kanceláři, sympatická personalistka ho hned na úvod požádala o rodný list a doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání. Poté Filipa informovala, že v další fázi řízení bude nutné předložit i zdravotní výpis od doktora, čestné prohlášení, že není politicky aktivní, že nevykonává živnostenskou či jinou výdělečnou činnost a další náležitosti.
Psychotesty
Filipův sen o uniformě se začal rozplývat během psychologického vyšetření. S testy osobnosti nikdy problém neměl, ale tady to bylo jiné. „Na všechno odpovídejte popravdě. Pokud neprojdete, další pokus máte až za dva roky,“ upozornila ho psycholožka. V průběhu testů ale začal Filip o sobě pochybovat. Testy jsou zaměřené na intelekt, pozornost a paměť. Součástí je i pár dotazníků a jiných metod, díky kterým se projeví, jak zvládáte zátěž v různých stresových situacích. „Zjišťování osobnostní způsobilosti, tzv. psychotesty, mají za cíl ověřit vaše osobnostní předpoklady pro řádný výkon profese policisty. Tedy např. to, zda máte dostatečné rozumové předpoklady, dokážete zachovat klid v náročných situacích, nebo zda jste dostatečně vytrvalí a svědomití při plnění úkolů,“ uvádí policie.cz.
„Nedílnou součástí testů je i podrobný rozhovor s psychologem. Každý uchazeč tak má možnost dostat zpětnou vazbu, ať už u vyšetření uspěl, nebo ne. Psycholog mu podrobně vysvětlí, v čem nesplnil stanovená kritéria a v čem naopak vidí jeho silné stránky,“ doplňuje mluvčí liberecké policie Vojtěch Robovský na webu iDnes.cz. V tu chvíli už Filip začal pochybovat o sobě i o tom, jestli je tahle práce skutečně to, co by chtěl dělat.

Prověrka fyzické zdatnosti
Poté, co dokončil testy osobnosti, čekaly ho fyzické prověrky. Filip přišel na sportoviště, oblečený ve sportovním, odhodlaný prokázat, že na to má. Ale jakmile viděl, co ho čeká, dostal chuť se potichu vypařit. „Člunkový běh vypadal v pohodě, ale jen do chvíle, než jsem ho musel dělat sám. Čtyřikrát deset metrů sprint, otočky a opakování,“ popisuje Filip.
Pak přišly kliky. „Dolů s trupem úplně na zem, dotknout se hrudníkem a zpět nahoru,“ říkal instruktor s výrazem, že by tenhle test udělal v polospánku. V půlce se už Filip začal modlit, aby to rychle skončilo. A když přišel takzvaný celomotorický test, měl tak trochu chuť předstírat nevolnost. Ze stoje spatného přes dřep do lehu na břiše, pak rychle na záda a zase do stoje, pořád dokola celé dvě minuty. „Všechny disciplíny jsou nastaveny tak, aby je i nesportovec po pár týdnech přiměřené přípravy mohl zvládnout. Policista nemusí být vrcholový atlet, jen potřebuje zvládnout koordinaci v různých situacích,“ popisuje web policie.cz. A Filip litoval, že se předem nepřipravoval.
Když nejde o kondici, jde o pověst
Nejen fyzická kondice a psychická odolnost jsou ale pro práci policisty důležité. Pokud máte někdy z minulosti škraloup, může to být problém. „Konkrétně to znamená, že občan ucházející se o práci policisty nesměl být v posledních 10 letech pravomocně odsouzen pro žádný úmyslný trestný čin nebo také v posledních 5 letech pro trestný čin spáchaný z nedbalosti,“ uvádí web policie.cz. Když si Filip balil věci, vyrazil z tělocvičny rovnou ke dveřím a definitivně se rozloučil s představou uniformy.
Práce u policie
Policie České republiky je možná jedna z mála státních institucí, která dnes nabízí nejen stabilní práci, ale i opravdové zázemí. Možná to není práce úplně pro každého, ale pokud jste ochotni projít trochu náročnějším začátkem, nebudete litovat. Benefity, jaké dostanete, jsou totiž v českých poměrech mimořádně štědré. „Policista bez praxe, se středním vzděláním s maturitou pobírá v prvním roce během “školy” hrubý služební příjem od 31 570 Kč. Po zaučení se průměrný plat u Policie ČR může vyšplhat na více než 55 000 Kč. Některé regiony nabízejí k platu ubytování zdarma. Každý nový policista si po půl roce může požádat o vyplacení náborového příspěvku v rozmezí 75 000 až 150 000 Kč dle aktuálních podmínek,„ uvádí náborový web. Navíc vás čeká 6 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů.