Proč byste neměli nikdy dávat na sušák košile a kalhoty? Škodíte oblečení i peněžence
Sušení prádla na sušáku vypadá jako jednoduchá disciplína, kterou zvládne i malé dítě. I tato nenáročná domácí práce ale skýtá různá úskalí. Poznejte je a zbytečně si neničte své oblečení.
K sušení prádla na sušáku přistupuje každý po svém. Někdo ho narovnává a pečlivě skládá ponožku k ponožce, jiný postupuje ledabylým stylem, při kterém nejde tolik o kvalitu, ale o nejvíce uspořený čas. Ať už patříte ke svědomitému či lhostejnému táboru, v obou případech se můžete dopouštět zásadních chyb, které vám mohou přidat práci s následnou údržbou či dokonce oblečení nenávratně poškodit.
![shutterstock_2326143833 - Techsvět Džíny sušící se na sušáku](https://techsvet.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock_2326143833-1024x681.webp)
Oblečení nepřekládejte
Jednu z nejčastějších chyb při věšení prádla dělá drtivá většina lidí. Košile nebo kalhoty věší na sušák tak, že daný kus oblečení přeloží v půli a zavěsí ho na tyčku. Oblečení byste přitom neměli dávat přímo na sušák. Tímto způsobem se na látce vytváří záhyby a nevzhledné čáry, které odolávají žehlení a často i dalšímu praní.
Má to své logické odůvodnění. Mokrá látka je tvárná a snadno si zapamatuje tvar, ve kterém usychá. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, jak prádlo na sušák věšíte. Tím si ušetříte práci s žehličkou a vaše oblečení bude déle vypadat jako nové.
Kurz správného věšení
Pokud chcete předejít poškození oblečení, dodržujte při věšení několik jednoduchých postupů. Jako první oblečení, které chcete osušit, pečlivě vyhlaďte. Namísto přehýbání můžete použít kolíčky, které zabírají menší plochu, a minimalizuje se tak výskyt větších záhybů. Nejlépe však uděláte, když použijete ramínko. Tento jednoduchý a efektivní způsob uplatníte zejména u svršků, jako jsou košile a trička. U kalhot mohou posloužit ramínka s klipsy. Látka se tak rovnoměrně napne a suší se bez záhybů.
Podceňovaným aspektem sušení je dostatek místa. Když je oblečení pověšené těsně vedle sebe, hůře schne. Kvůli pomalejšímu procesu sušení a mokrému prostředí může být poté cítit zatuchlým zápachem. V rodinách, kde se pere ve velkém, není od věci mít v zásobě několik sušáků, díky kterým se všechno oblečení důkladně a rovnoměrně vysuší.
Praktické, ale zrádné kolíčky
Také používání kolíčků má jistá pravidla, kterými byste se měli řídit, pokud nechcete přijít o původní vzhled svého oblíbeného kousku oblečení. Při nesprávném používání dochází k otiskům či jinému mechanickému poškození.
Zásadní je umístění kolíčků. Abyste eliminovali výskyt nevzhledných otisků, vždy je dávejte na švy nebo méně viditelná místa. Více stop po sobě zanechávají kolíčky dřevěné než plastové, při nákupu proto dbejte i na výběr materiálu. Kolíčky se snažte k oblečení jen lehce přikládat a nepoužívejte příliš velkou sílu.
Na jemné tkaniny se doporučuje nepoužívat kolíčky vůbec a oblečení raději sušit na ramínku.
![shutterstock_2430647993 - Techsvět Žena suší prádlo na sušáku](https://techsvet.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock_2430647993-1-1024x682.webp)
Efektivní sušení
Co nejkratšímu průběhu sušení pomáhá proudění vzduchu. Pokud je to možné, prádlo sušte pokaždé venku nebo v místnosti s dostatečným větráním.
V zimních měsících, kdy sušení trvá déle, můžete použít několik triků. Na sušák zavěste ručník, který absorbuje přebytečnou vlhkost, nebo prádlo zavěste poblíž radiátoru. Rozdíl v sušení poznáte i s ventilátorem nebo odvlhčovačem vzduchu, které proces schnutí urychlí.
Nezapomínejte také prádlo skládat a ukládat do skříně hned poté, co uschne. Tím předejte dalšímu pomačkání.