Přišla jsem domů dřív z práce a nevěřila svým očím. Úplně mi to změnilo pohled na manžela (47 let)
Vztahy mezi muži a ženami by mnohdy vydaly na knihu. Soužití může být často pořádně třaskavé, zvlášť pokud dojde na témata, jako je dělba práce v domácnosti. Se svým zážitkem se naší redakci svěřila čtenářka Renata, která díky tomu, co prožila, změnila na svého manžela názor.
Stížnosti žen na to, že jejich manželé po příchodu z práce pouze sedí na gauči a je jim zatěžko dojít i s odpadkovým košem, zaplavují internetové diskuse velmi často.
„Vždycky jsem si myslela, že je můj manžel pohodlný. Nikdy jsem ho neviděla například vyndat nádobí z myčky nebo mýt záchod. Má ale jiné přednosti, a tak jsem si na tento nešvar tak nějak zvykla, přestože jsem si nad tím v soukromí často povzdechla. Nedávno jsem se ale zdržela v práci a po návratu domů jsem byla opravdu hodně překvapená,“ líčí Renata ve svém dopisu, který zaslala do naší redakce.
Co ji vlastně tak překvapilo? Očekávala, že najde manžela na jeho obvyklém místě v křesle před televizí, ve skutečnosti ale byla svědkem něčeho úplně jiného.

Její manžel se věnoval velmi nečekané činnosti
„Už z chodby jsem slyšela smích a pokřikování dětí. Trochu jsem se bála, co uvidím, jakmile otevřu dveře do obývacího pokoje. Jakmile jsem tam vešla, zůstala jsem jen v údivu stát. Můj muž právě na kuchyňském pultu s dětmi stavěl stavebnici a během toho třídil potraviny z lednice, které již byly prošlé,“ popsala velmi překvapená žena.
Dodala, že po této zkušenosti vidí svého muže docela jinak. Uvědomila si totiž, že mnoho úkolů, které je v domácnosti potřeba vykonávat, nejsou vidět na první pohled. Pořádek v lednici považovala dosud za zcela automatický a ani ji nenapadalo, že na něj ve skutečnosti dohlíží její manžel.
Některé úkoly v domácnosti nemusí být na první pohled zřejmé
Co z toho plyne za ponaučení? Naše představy o tom, kdo v domácnosti pracuje více, mohou být často velmi zkreslené. Ne všechny úkoly jsou totiž na první pohled zjevné, například čerstvě vytřená podlaha. Udržet si realistický přehled o tom, kdo doopravdy co dělá, tak může být značně náročné, protože některé položky na seznamu nám nemusí být na první pohled zřejmé.
Spory o to, kdo se o společné blaho v rámci soužití stará více, jsou velmi běžné. Častěji se přetížené cítí ženy, ačkoliv se najdou i muži, kteří mají pocit, že jejich manželka není tak svědomitá, jak by mohla být.
Pokud máte z jakéhokoliv důvodu dojem, že dělba práce u vás doma nefunguje úplně spravedlivě, existuje ale mnohem lepší řešení, než zuřivá hádka. Říká se mu „audit domácnosti“. O co jde?
Jak na audit domácnosti
Se svým partnerem a případně dětmi, pokud jsou dostatečně staré na to, aby se na péči o domov podílely, si vyhraďte jedno odpoledne čas. Poté sestavte seznam všeho, co je potřeba u vás doma dělat. Pozor si dejte zejména na věci, které se nemusí dělat úplně na denní bázi, ale přesto je nelze opomenout – může to být třeba výměna pneumatik, nákup sezónního oblečení nebo třeba objednat celou rodinu k zubaři.
„Domácí povinnosti neznamenají jenom uklízení, vaření či nákupy. Neviditelná je často zátěž spojená s plánováním. Držet v paměti všechny třídní schůzky, doktory, dovolené i narozeniny může být opravdu vyčerpávající,“ vysvětluje Martina Dvořáková, zakladatelka iniciativy Férová domácnost.
Poté si ke každé položce napište, kdo tuto činnost obvykle provádí. Následně uvidíte černé na bílém, kdo má kolik povinností a jestli se nestalo, že jeden člen rodiny nemá “do čeho píchnout”, zatímco další neví, kde mu hlava stojí.

Seznam můžete stáhnout také z internetu
Nyní můžete úkoly přerozdělit tak, aby to bylo spravedlivější a každý udělal svůj díl. Je také možné, že některou svou povinnost děláte skutečně neradi a naopak jiná, kterou má na starosti někdo jiný, by vám vůbec nevadila. Můžete se proto zkusit domluvit na výměně. Stejně tak můžete objevit také práce, které nyní nedělá nikdo, ačkoliv by byly potřeba. Nyní je proto ideální příležitost je někomu přidělit.
Pokud nevíte, jak si se seznamem poradit tak, abyste na nic nezapomněli, můžete si některý stáhnout z internetu, například na stránce iniciativy Audit domácnosti. Ten dostanete do emailu a poté si ho jen přizpůsobíte vaší konkrétní situaci.