Přidala jsem pár kapek do kbelíku s vodou. Podlahy byly luxusně čisté a voňavé celé týdny
Úklid podlah bychom měli při větším úklidu nechat až naposled. Nejprve zbavte nábytek prachu, ukliďte a vymyjte skříňky a vyluxujte. Naše babičky měly dokonce na vytírání podlah tajný trik, díky kterému zůstaly parkety čisté a lesklé. Nepoužívaly žádné drahé prostředky, ale jednu kvalitní rostlinnou ingredienci. Vystačily si ve svých domácnostech s tím, co našly. A tuto lahev měly doma všechny.
Pocit dokonalé umyté a čisté podlahy vydrží jen chvíli. Ale stojí to za to! Je dobré uvědomit si, že každý druh podlahy potřebuje jiné zacházení. Dřevěné parkety se rozhodně nesmí čistit chemicky, zato dlažba vydrží i drsnější zacházení. Teď vás to možná překvapí, ale běžný mop nechává na podlaze zbytečně moc vlhka a také přebytek přípravků, které mohou materiálu škodit. Běžný mop navíc odstraní jen asi polovinu nečistot. Zbytek zatlačí do spár.
Zápach octa zmizí, jakmile podlahy uschnou, říká odbornice
I naše babičky dobře věděly, že ocet je vynikajícím domácím prostředkem pro úklid celé domácnosti. Podle úklidové společnosti Upstairs Downstairs se používání octu při mytí podlah vůbec nemusíte bát. Zápach zmizí hned, jakmile podlahy uschnou. Ideální je pak použití bílého octu. Do kbelíku o obsahu čtyř litrů jej vlijte v množství půl šálku.
Ocet je vhodný téměř na všechny druhy podlah, kromě těch ze dřeva, mramoru a travertinu. Vždy je dobré podlahu ještě po vyčištění octem jednou přetřít za použití horké vody. Někdo také do vody na vytírání přidává pár kapek aviváže. Jednu dobu byla tato přísada vyloženě úklidovým hitem. Jenže ani aviváž není vhodná na všechny druhy podlah. Nebojte se ji však použít např. na vinyl, lineleum nebo PVC. Podle babských rad dodá aviváž podlaze svěží vzhled, vůni a hladší povrch. „Hadřík na podlahu nebo mop ponořte do vody s přídavkem aviváže, dobře vyždímejte a setřete jím podlahu,“ radí úklidová společnost podle serveru Homelyee.
Použijte přírodní ochranný nátěr, stačí pár kapek
Nejlepší přírodní nátěr, který slouží jako skvělá ochrana podlahy, je obyčejný lněný olej. Je léty osvědčený, biologický a hlavně extra účinný. Používán byl po staletí na všechny druhy dřeva a i dnes se lněný olej využívá především po perfektní povrchovou úpravu. Lněný olej je žlutý rostlinný olej získaný ze sušených a hlavně zralých semen lnu setého.
Získává se lisováním za studena a neobsahuje aditiva ani rozpouštědla. Fermež z lněného oleje dokonale zvýrazní kresbu dřeva. Vysloveně ji rozzáří. Stačí přidat pouhých pár kapek oleje do kbelíku s teplou vodou a použít ji na vytření podlahy. Ta bude díky tomuto triku krásně čistá a lesklá.
Možná si říkáte, že lněný olej patří jen do kuchyně, ale opak je pravdou. Už naše babičky tento olej používaly k „pucování“ domácnosti. Nejlepším pomocníkem byl právě pro vytíraní podlah, a to zejména těch dřevěných. Kromě toho, že podlahu dokonale vyleští, vytvoří na ní i jemný film, který ji ochrání před dalším znečištěním. Chrání také povrch před vlhkostí a poškrábáním. Lněný olej je navíc zdravotně nezávadný. Neobsahuje žádné škodlivé látky a bezpečný je i pro životní prostředí.
Má neutrální vůni, kterou lze podpořit esenciálními oleji
Vytírání domova si můžete i zpříjemnit. Lněný olej má neutrální vůni, proto můžete do kbelíku s teplou vodou přidat ještě pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Ideální je třeba máta, levandule, citrus, tea tree nebo santalové dřevo. Esenciální oleje nejsou vhodné jen do aromalamp, ale krásně se hodí i jako doplnění lněného oleje při úklidu. Domácnost krásně provoní, a to skrz vyčištěnou podlahu. A proč esence patří do úklidové drogérie? Provoní domov, působí proti mikroorganismům, pomohou zlikvidovat plísně a nemá je rád hmyz, což jistě např. v létě oceníme.