Odborník na úklid: Tady je 5 důvodů, proč je váš dům neustále zaprášený
Utírání prachu je jedna z mnoha činností, které musíme v domácnosti jednou za čas udělat. Možná se vám ale zdá, že prach utíráte každých pár dnů a sotva to uděláte, už na nábytek dopadá další. S několika šikovnými triky s nadměrným prachem zatočíte jednou provždy.
Utírání prachu nejspíš nepatří mezi oblíbené činnosti mnoha lidí. Sotva ho utřete, už se v domácnosti hromadí další. Často poletuje i ve vzduchu, takže se zdá být nemožné se ho zbavit. Už vás ale někdy napadlo, že možná jen neuklízíte dostatečně účinně? Podívejte se na chytré triky od alergologa Sonia Cajigala, díky kterým dáte nadměrnému prachu sbohem.
Pravidelné čištění koberců
Koberce fungují jako lapače prachu, proto je nutné je pravidelně a důkladně vysávat, jinak se z nich bude prášit pokaždé, když po něm někdo projde. Nezapomínejte ani na jejich pravidelné čištění parním čističem (případně je dejte do čistírny), a to i dvakrát ročně. Pokud máte zvířata, je vhodné koberce čistit až třikrát ročně.
V domácnosti, kde se prach hromadí nadměrně, je nejvhodnější se koberců zbavit. Zbytečně vám přidělávají práci a hromadění prachu v nich může způsobovat dýchací potíže (zejména alergikům). Zvažte tedy, jestli koberce opravdu potřebujete, případně jestli jste ochotní věnovat spoustu úsilí do jejich pravidelného čištění.
Pořiďte si čističku vzduchu
Jedna z nejlepších investic do domácnosti, která vám pomůže vyhrát v boji proti prachu, je nepochybně čistička vzduchu s HEPA filtrem. Ta zachycuje nejen prach, ale i alergeny, bakterie a další částečky, které byste neměli dýchat. Čističku vzduchu umístěte tam, kde se nejčastěji zdržujete – například do obýváku nebo ložnice. Pokud máte velký dům, zvažte pořízení několika čističek, protože jedna nedokáže pokrýt celou plochu vašeho domova, ale většinou jen jednu místnost. Díky čističce vzduchu nebudete muset utírat prach tak často.
Pokud máte doma suchý vzduch, zvažte také pořízení odvlhčovače, případně čističky vzduchu s odvlhčovačem v jednom. Suchý vzduch je jako stvořený pro veselé poletování prachu ve vzduchu – a to nechcete.
Praní lůžkovin a textilu
Spousta lidí si neuvědomuje, že se prach velmi rychle hromadí i na polštářích, dekách a na sedačkách. Je proto nutné měnit povlečení každý týden, stejně tak i prát deky a veškerý textil, který lze vyprat. Několikrát ročně byste pak měli vyprat i samotné polštáře a peřiny. Důvodem není pouze prach, ale také roztoči. „Roztoči žijí v matracích, polštářích a čalounění,“ vysvětlil pro portál Real Simple alergolog Sonia Cajigal, který doporučuje pořízení obalů na polštáře pro alergiky, které zabraňují množení roztočů.
Prach utírejte pouze mokrým hadrem
Utírat prach suchým hadříkem nebo prachovkou skutečně není dobrý nápad. Prach se v suchém hadru nemá čeho chytit a proto je možné, že spadne na zem a nebo se rozptýlí do vzduchu ještě předtím, než jej vyprášíte venku. Vždy tedy používejte mokrý hadr, případně si pořiďte čisticí prostředky, které pomáhají zabránit dalšímu usazování prachu na nábytku a dalších površích.
Záclony a závěsy: Pozor na prach!
Jedním z největších “lapačů prachu” jsou záclony a závěsy, které skutečně zachycují zrnka prachu, které pak dýcháte. Pokud je to možné, pořiďte si raději žaluzie nebo rolety a dejte závěsům sbohem. V opačném případě si alespoň pořiďte takové, které lze prát v pračce. Prát by se měly každý měsíc.
Častější vysávání a vytírání podlah
Hromadící se prach dopadá i na zem, kde se při každém pohybu zvíří do vzduchu, který dýcháte. Proto myslete i na časté vysávání. Například mnozí majitelé domácích mazlíčků vysávají každý den, případně i několikrát denně, protože zvířecí chlupy nemilosrdně dopadají na zem pokaždé, když se jejich chlupáč projde po bytě. Tuto povinnost můžete vyřešit pořízením robotického vysavače, který udělá tu nejdůležitější práci za vás – a to klidně i několikrát denně. Kromě vysávání je důležité i častější vytírání podlah, při kterém spolehlivě setřete všechny nečistoty a zbylý prach.