Máte doma staré kazety? Kdysi je měl každý a dnes mají hodnotu 30 000 Kč
Mohlo by se zdát, že éra audiokazet dávno skončila. To ale není tak docela pravda. Dnes jsou totiž nesmírně populární mezi sběrateli a dalšími hudebními nadšenci, kteří jsou často ochotni za kazety zaplatit nemalé částky.
Dávno před příchodem cédéček jsme hudbu poslouchali z audiokazet, a to buď prostřednictvím takzvaných „kazeťáků” nebo walkmanů. I když by se dnes mohlo zdát, že o kazety nikdo nezavadí, opak je pravdou. A leckdy mají vysokou cenu. Hlavně pak tedy několik desítek let staré kousky.
I když se řada lidí s příchodem cédéček starých kazet nekompromisně zbavila, mnozí si je doma nechali jako jakousi připomínku starých dobrých časů. A právě ti by se měli svou sbírkou probrat. Možná totiž doma mají poklad, o kterém neměli sebemenší tušení.

Prodávají se za i desetitisíce
Vůbec nejvíce peněz můžete pochopitelně dostat za kazety, které jsou něčím speciální. Zpravidla jde o různé limitované edice, které se už dávno nedají nikde sehnat a jejich vlastníky je jen omezený počet lidí. Jednou takovou je například kazeta kapely Metallica z roku 1982. Nese název Metal Up Your A*s a obsahuje zvukový záznam z koncertu, na němž kapela odehrála své vůbec první album s názvem Kill ’Em All. Kazeta se v minulosti prodala za 516 dolarů, tedy zhruba za 12 300 korun.
Mnohem větší hodnotu má pak například podstatně mladší kazeta od kapely Depeche Mode. Kazeta obsahující album Violator byla vydána v roce 1990. Přestože na první pohled není ničím speciální, neboť nešlo o žádnou limitovanou edici, fanoušci kapely jsou dnes ochotni za ni zaplatit i 1 355 dolarů, v propočtu asi 32 tisíc korun.
Velkou cenu jsou sběratelé ochotni zaplatit také za sbírku kazet od zpěvačky Madonny. Sbírka se jmenuje The Madonna Collection a vyšla v roce 1987. Obsahuje celkem čtyři kazety, na kterých posluchači mohou najít takové hity jako True Blue, Who’s That Girl a Like a Virgin. A v roce 2015 se jeden kus prodal za 1 500 dolarů (zhruba 36 tisíc korun).
Československá tvorba
A jak jsou na tom čeští zpěváci? V porovnání se zahraničními interprety se jejich desítky let staré kazety pochopitelně prodávají za mnohem nižší částky. Stále ale na jejich prodeji můžete vydělat. Audiokazety s nahrávkami písní od Karla Gotta, Hany Zagorové nebo třeba Hany Hegerové se na různých aukčních portálech a bazarech prodávají za cenu v řádech stokorun. Jestliže tedy doma máte celou sbírku, můžete si před Vánoci přijít na velmi pěkné peníze.

Velkou hodnotu mají i prázdné kazety
V dobách magnetofonů měli mnozí doma i prázdné kazety, na které například nahrávali své oblíbené písně, které zrovna hrály v rádiu. Anebo je lidé používali při vytváření pirátských nahrávek. V každém případě se v československých domácnostech vyskytovala spousta prázdných kazet, které čekaly na to, až na ně někdo nahraje nějaký obsah. Jenže se leckdy nedočkaly.
A tak má dnes doma řada lidí stále ještě prázdné, vlastně vůbec netknuté a pořád v původním obalu zabalené kazety. Možná se budete divit, ale právě ty mají dnes na trhu obrovskou cenu. Hlavně pak ty nejkvalitnější od japonských výrobců, jako byli SONY a TDK. Prázdné kazety od těchto výrobců se na internetu prodávají za pět, šest i sedm tisíc korun. Zejména ty vyrobené na počátku osmdesátých let.
Pro běžného konzumenta hudby nemají žádný velký význam, ovšem pro některé sběratele mají takřka nevyčíslitelnou hodnotu. Máte-li doma nějaké prázdné kazety, zkuste je nabídnout na některém z internetových tržišť. A kdoví, třeba skutečně zjistíte, že jste doma doopravdy „seděli” na pokladu.