Lidl, Kaufland i Tesco společně oznámili uzavření všech prodejen v tento den
V dubnu se na jeden den zavřou všechny klasické supermarkety. Dveře zákazníkům zavřou mimo jiné i prodejny Lidl, Tesco, Kaufland nebo Penny. V následujícím měsíci situaci nepodceňte a všechny potřebné věci si pořiďte s několikadenním předstihem. Jelikož se jedná o sváteční období, chvíli před uzavřením budou prodejny praskat ve švech. Dobře se tak připravte, a hlavně si konkrétní datum uchovejte v paměti, abyste se v onen den do obchodu omylem nevypravili.
Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem, nicméně se také jedná o období lidových tradic a rodinných sešlostí. Mnoho lidí je má spojené s velikonočním beránkem, kraslicemi a pomlázkou. Pojí se také s vítáním jara. Velkým plusem je i to, že se svátek pojí s prodlouženým víkendem. Jelikož se jedná o státní svátky, mění se i otevírací doba obchodních řetězců. Kdy tedy v supermarketech nenakoupíte? Pozorně si přečtěte, které obchody musí o svátcích zůstat zavřené.

Nemají pevné datum
Velikonoce se řadí mezi tzv. pohyblivé svátky. To v praxi znamená, že jejich termín každý rok připadá na jiný den. Meziročně se velikonoční datum může lišit klidně i o jeden měsíc. Velikonoční pondělí připadá na první pondělí po prvním jarním úplňku po rovnodennosti a může nastat v březnu nebo dubnu. Letos se tohoto svátku dočkáme relativně pozdě – Velký pátek připadá na 18.4., Velikonoční neděle pak na 20.4. a Velikonoční pondělí na 21.4.2025. V následujícím kalendářním roce je budeme slavit na začátku dubna, v roce 2027 už na konci března.
Velkého pátku se to netýká
Ačkoliv je Velký pátek od roku 2016 státním svátkem, obchody během tohoto dne mohou zůstat otevřené. Všechny řetězce by tak měly normálně fungovat, jelikož se na ně zákon o prodejní době nevztahuje. Nicméně je dobré si běžnou otevírací dobu ověřit. „Některé obchody ovšem i na Velký pátek buďto upravují otevírací dobu, nebo zcela zavřou a dávají svým zaměstnancům volno, i když nemusí. Ujistěte se tedy předem, zda si v daný den můžete přijít nakoupit jako v běžný nesváteční den a v běžném čase,“ píše server Seznam zprávy. Obchody ze zákona zavřít nemusí, mějte ale na paměti, že si otevírací dobu mohou upravit podle libosti.
V pondělí bude zavřeno
Velikonoční pondělí už je ale dnem, kdy obchody povinně zavřít musí. 21. 4. 2025 tak ve velkoprodejnách nenakoupíte. Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě v Česku platí od 1. října 2016 a zařizuje, že všechny obchody, jejichž rozloha přesahuje 200 čtverečních musí zůstat během vybraných státních svátků zavřené. Konkrétně jde o osm následujících dní:
- 1. – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
- 4. – Velikonoční pondělí
- 5. – Den vítězství
- 9. – Den české státnosti
- 10. – Den vzniku samostatného československého státu
- 12. – Štědrý den (otevřeno je do 12 hodin)
- 12. – 1. svátek vánoční
- 12. – 2. svátek vánoční
Na dodržování tohoto zákona dohlíží Česká obchodní inspekce (ČOI). Ta během státních svátků dělá pravidelné kontroly a nedodržování trestá pokutami. O svátcích nicméně bez omezení zůstávají otevřené čerpací stanice, lékárny nebo prodejny na letištích či nádražích. Dotčeny nejsou ani obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních.
Je tedy možné, že lokální večerky a menší samoobsluhy ve vašem okolí zůstanou i během státních svátků otevřené. Tradiční supermarkety jako Tesco, Globus nebo třeba Billa ale musí zavřít. Jestliže nechcete nic riskovat, je dobré zařídit si větší nákupy s předstihem.

Přísnější pravidla v ostatních zemích
Česká republika je v tomto ohledu oproti okolním zemím vcelku benevolentní – velkoobchody musí zavřít pouze na jeden den. Situace se ale liší například ve Francii, Německu nebo Polsku. V těchto státech jsou prodejny zavřené i na Velký pátek, navíc se k nim většinou přidávají i instituce jako muzea nebo galerie. „Pro Němce však nejsou zavřené obchody žádnou zvláštností, s výjimkou pár dní v roce to platí pro každou neděli,“ píše web iRozhlas.
U našich východních sousedů jsou během Velikonoc velmi populární velikonoční trhy, na kterých lze zakoupit nejrůznější rukodělné výrobky i pochutiny. Ve Francii se výjimka týká pouze obchodů v turistických zónách, která platí především v Paříži. „Záchranou jsou rovněž obchůdky s většinou arabskými majiteli, které mají otevřeno každý den dlouho do noci. Ani svátky – a už vůbec ne katolické – pro ně nejsou důvodem k tomu, aby své obchody zavřeli,“ dodává iRozhlas. Zůstává tak pravidlem, že téměř všude nějaký ten otevřený obchůdek v případě nouze najdete.
Odbory chtějí rozšíření, lidem se to nelíbí
I přesto, že u nás zákon o otevírací době není nejpřísnější, je s ním mnoho prodejců i zákazníků nespokojených. V roce 2019 se skupina senátorů pokusila o změnu, jejich návrh ale Ústavní soud zamítl. Podnikatelské svazy i někteří politici zákon dlouhodobě kritizují. „Jsem pro méně regulace. Je přeci absurdní, aby si lidé chodící celý týden do práce nemohli jít o volném dnu nakoupit. Mám za to, že obchodní řetězce si dokážou dojednat se svými zaměstnanci otevírací dobu během svátků samy,“ říká Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů. Odbory jsou nicméně opačného názoru a dlouhodobě usilují o to, aby se zákon rozšířil na všechny státní svátky během roku.