Konec zašlých skleniček z myčky: Tohle použijte místo drahého leštidla
Skleničky plné šmouh jsou častým problémem při mytí v myčce, který řeší mnoho domácností. To se někdy bohužel děje i přesto, že používáte drahé leštidlo. S tímto problémem si můžete hravě poradit i po domácku, a navíc ještě i ušetříte.
Leštidlo je důležitou součástí mycího procesu v myčce. Zajišťuje, aby bylo nádobí lesklé a bez nehezkých šmouh způsobených (nejen) vodním kamenem, má se podílet také na rychlejším sušení nádobí a chránit sklo před poškrábáním, i když nejspíš ne v takové míře jako klasické leštidlo. Leštidlo můžete bez potíží trvale nahradit ekologickou alternativou, nebo alespoň budete vědět, čím ho nahradit dočasně, když ho neplánovaně vypotřebujete.
Levná náhrada leštidla do myčky
Ne každé leštidlo dobře funguje a ne každé leštidlo je ekologické. Přesto může stát spoustu peněz, což může vést k přemýšlení, jestli neexistuje lepší alternativa. Existuje! Jednou z nejoblíbenějších je obyčejný ocet, který funguje totožně. Nádobí dokáže leštit, dezinfikovat a celkově čistit, neobsahuje ale chlór ani jiné škodlivé chemikálie, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na zdraví. A největší výhoda? Stojí jen pár korun a můžete ho využít v kompletně celé domácnosti. Klasický vinný ocet využívejte jen v nouzi, své myčce pořiďte bílý ocet, nebudete litovat.
Bílý ocet je silnější než ten klasický
Zaměřte se na bílý ocet, který je oproti tomu klasickému silněji koncentrovaný, není barvený karamelem a neobsahuje estragon. Bílý ocet umí oproti tomu klasickému opravdu dobře dezinfikovat a rozpouštět vodní kámen a tuk, navíc se nestane, že by na skleničkách zanechal šmouhy nebo zápach. Pořiďte si rovnou velké balení, brzy totiž zjistíte, že ho můžete i spolu s jedlou sodou využívat v celé domácnosti, včetně čištění dřezu, lednice nebo sprchového koutu.
Bílý ocet dokáže díky svým čisticím schopnostem zajistit nejen zářivě čisté skleničky a nádobí, ale také čistit celý vnitřek myčky od nečistot i vodního kamene, což prodlužuje její životnost. Stejně tak to funguje i v případě pračky, kterou stačí s dvěma šálky bílého octa pustit naprázdno, na nejdelší prací cyklus s nejvyšší teplotou.
Jak používat bílý ocet v myčce?
Bílý ocet používejte stejně jako leštidlo. Nalijete jej do zásobníku, zavřete víko a necháte myčku, aby všechnu nepříjemnou práci udělala za vás. Je možné, že bude nádobí schnout o trochu déle než s použitím klasického leštidla, ale nezapomínejme, že se jedná o čistě přírodní produkt, kterému nepomáhá spousta chemikálií jako je tomu v případě leštidla.
Nahradit můžete i kapsli na mytí nádobí
Když už jsme u těch alternativních prostředků, jak nahradit chybějící kapsli nebo prášek na mytí nádobí, když už je v obchodě zavřeno? Nádobí nemusíte mýt ručně, ani čekat na otevíračku obchodu. Vystačíte si s jednou lžící prostředku na mytí nádobí a jednou lžící jedlé sody. Jedlá soda se v myčce postará o to, aby prostředek na nádobí nezačal nadměrně pěnit, což by mohlo způsobit značné potíže.
Ačkoliv můžete ocet používat jako leštidlo klidně dlouhodobě, sodu s mycím prostředkem používejte spíš jen v nouzi. Tato kombinace vaší myčce nijak neublíží, ale nemusí být dostatečně silná. Po delším používání byste si mohli začít všímat hromadící se špíny v myčce – to proto, že klasické mycí kapsle jsou mnohonásobně silnější a zvládnou bez potíží umýt i silně špinavé nádobí.