Konec vodního kamene v toalětě: České ženy přišly na geniální trik, díky kterému se nebude usazovat
Vodní kámen v toaletě je nejen kosmetický problém, má i další nežádoucí důsledky, které vám mohou nakonec způsobit potíže. Těch si nemusíte na první pohled vůbec všimnout, ale mohou zatížit zejména vaši peněženku.
V toaletě se vodní kámen často tvoří hlavně v místech, kudy putuje voda při splachování. Jedná se o uhličitan vápenatý, který se na keramickém povrchu toalety po malých částech usazuje neustále. Jelikož je bílý, často si ho v počátcích ani nemusíte všimnout. Jakmile se začne usazovat ve větším množství, je vhodné začít jednat a vodní kámen z toalety odstranit. Pokud nebudete vodní kámen odstraňovat, může se vám zvýšit spotřeba vody a po čase se mohou i ucpávat trubky. Pojďte se podívat, jak se ho jednoduše zbavit.

Jak odstranit vodní kámen z toalety
Pokud máte na toaletě vodní kámen v menším množství, můžete ho z toalety odstranit pomocí snadno dostupných prostředků, které běžně používáte v domácnosti. Na mysli máme zejména ocet, citronovou šťávu nebo jedlou sodu. Při manipulaci s nimi budete potřebovat jen gumové rukavice a kartáček (malý, ideálně ten na zuby), případně další pomůcky, které se vám budou podle vašeho názoru hodit.
Abyste mohli začít účinně odstraňovat vodní kámen z toalety, musíte nejdříve povrch osušit. Jakmile budete mít hotovo, na povrch nalijte jednu či dvě sklenice octa nebo citronovou šťávu – můžete povrch potírat napůl rozřízlým citronem. Trochu roztoku si nechejte ve sklenici, do které budete namáčet kartáček. Kartáčkem čistěte povrch toalety, dokud se nezačne vodní kámen uvolňovat. Pokud se vám to nebude dařit, nasypte na místo jedlou sodu a nechte chvíli působit (nakonec můžete přidat i ocet). Kyselina by měla vodní kámen rozpustit, takže čištění půjde snáz.
Na usazeniny přímo v míse (tam, kde je voda) skvěle funguje ocet s jedlou sodou. Nasypte do mísy 5 lžic jedlé sody a zalijte přibližně 300 ml octa. Směs začne výrazně pěnit, vy ale nic nedělejte a nechte působit asi půl hodiny. Tímto způsobem vyčistíte nejen samotnou toaletní mísu, ale také pročistíte trubky.
Tip: Pokud máte vodní kámen usazený na větší části toaletní mísy, nalijte do ní celý obsah octa, zavřete poklop a nechte působit přes noc. Ráno toaletu důkladně vyčistěte kartáčem.
Pokud usazeniny vodního kamene tímto způsobem neodstraníte, můžete vyzkoušet některé ze silnějších volně prodejných prostředků s obsahem kyseliny muriatové. V tomto případě však nezapomínejte na použití ochranných brýlí a masky, abyste neriskovali vdechování toxických výparů. Pokud máte v koupelně okno, nezapomeňte ho otevřít. Bezpečnější variantou ale mohou být volně prodejné prostředky proti vodnímu kameni, které je vhodné aplikovat pravidelně.
Jak zabránit opětovné tvorbě vodního kamene
Vodní kámen je prevít a i když jej z toalety účinně odstraníte, za nějakou dobu se začne na toaletní míse opět drze tvořit. V takovém případě vyzkoušejte následující tipy:
-
- Pravidelné čištění: Pokud budete mísu čistit vhodnými prostředky denně či obden, pravděpodobně výrazně omezíte tvorbu dalšího vodního kamene.
- Změkčovač vody: Vodní kámen způsobují minerály obsažené ve vodě. Pokud máte velmi tvrdou vodu, může se vodní kámen tvořit častěji. Tvrdá voda samozřejmě může negativní dopad také na vaše zdraví. Vyřešit to můžete instalací změkčovače vody.
- Používání přírodních prostředků: Ačkoliv nemají přírodní a ekologické prostředky příliš velkou sílu, při každodenním používání budou naprosto dostačující. Pro vás to bude přínosné zejména v oblasti zdraví, protože příliš mnoho chemie v toaletě vám může způsobit značné zdravotní potíže.