Koledu Nesem vám noviny už nikdo nezpívá. Hitem Vánoc 2024 je tahle šílenost
Kdysi byly Vánoce spojené s tradičními českými koledami, které zněly z každého rohu. Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma nebo Narodil se Kristus Pán patřily k neodmyslitelným symbolům sváteční atmosféry. Rodiny zpívaly u stromečku, na trzích hráli pouliční muzikanti a v rádiích se střídaly koledy s tradičními českými vánočními melodiemi. Dnes je situace už ale úplně jiná.
České koledy, kdysi neodmyslitelná součást Vánoc, dnes přežívají hlavně na vánočních trzích a školních besídkách. Mladší generace si jen stěží představí, že by je zpívala u stromku. Dnešní Vánoce tak ovládají spíše písně globálních hvězd. Mariah Carey s All I Want for Christmas Is You nebo Wham! s Last Christmas jsou každoročními jedničkami, jejich písně se staly symbolem komerčních Vánoc.
A tím to nekončí – k těmto klasikám se přidávají i mladší interpreti. Ariana Grande slaví úspěch s Santa Tell Me, Sia okouzlila publikum albem Everyday is Christmas a Justin Bieber si připsal hity jako Mistletoe. Tyto skladby se staly symbolem moderních, komerčně laděných svátků a zní z obchodních center, rádií i playlistů na Spotify.
Co posloucháme místo koled?
Jedním z důvodů ústupu koled je jazyk. Mladší generace je zvyklá na angličtinu a vánoční písně v tomto jazyce zní „světově“. Melodie jako Santa Tell Me nebo It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas hrají mnohem častěji než tradiční Tichá noc. Dalším důvodem je nedostatek nových českých vánočních písní. Zatímco zahraniční interpreti vydávají každý rok nová alba, česká hudba se většinou recykluje.
I když boj o pozornost je těžký, mezi úspěšné novinky patří například Vánoce na míru od Ewy Farné, která se stala moderní klasikou. Rodinnou atmosféru a autentický vánoční chaos zachytila i píseň Den, kdy vyhrávají všichni od Marka Ztraceného, kde se objeví i Ester Ledecká.
Nové trendy – hudba na hraně absurdity
Letošní Vánoce přinášejí ještě jednu „novinku“ – comeback šíleného Crazy Froga. Jeho vánoční verze Jingle Bells se rychle stala jedním z nejpřehrávanějších songů na Spotify. Ačkoliv při jejím poslechu můžete mít pocit, že se Vánoce změnily v cirkus s disko koulí místo hvězdy, mladí ji milují. Videoklip je pak další kapitolou: modrá žába v pletené čepici a bláznivý doprovod k remixované verzi vánoční klasiky.
Je to smutné? Možná. Pro někoho je odklon od tradičních koled ztrátou, pro jiné přirozeným vývojem. Vánoce dnes nejsou jen o tradicích, ale i o zábavě a dávce recese. Crazy Frog tak není jen připomínkou éry vyzváněcích tónů více než dvacet let zpátky, ale také symbolem toho, jak se mění naše vnímání svátků. Tradiční koledy připomínají staré časy, zatímco moderní anglické hity rezonují s tempem současnosti.