„Každou zimu si dávám pod postel sklenici soli. Až uvidíte proč, uděláte totéž“
Zima je oblíbeným obdobím pro odpočinek, který je po náročném roce zasloužený. Trávíme více času doma a užíváme si teplo, které náš domov poskytuje. Často ale může ukrývat i zdraví nebezpečné hrozby, o kterých zpočátku netušíme. Ty lze vyřešit zcela jednoduše. Třeba pomocí soli.
V zimě se členi domácnosti zdržují delší dobu doma, často se i méně topí, aby nám neunikalo cenné a zejména drahé teplo. Je to příjemné období, kdy většina z nás nikam moc nespěchá a dokáže si alespoň trochu odpočinout. Jenže mnohdy nevíme, že na nás doma mohou čekat nepříjemnosti, kterým musíme čelit, jinak se z nich mohou vyklubat nepříjemné zdravotní potíže.
Sklenice se solí v místnostech: K čemu?
Málo časté větrání, ale i nedostatečné topení může vést ke zvýšené vlhkosti, kterou spousta lidí podceňuje. Vlhkost je přítomná všude ve vzduchu, někdy ji můžete spatřit třeba na oknech, které se výrazně rosí. Okna sice stačí pravidelně stírat, na dalších místech ale mohou vznikat plísně – třeba na stěnách nebo v rozích místností, často v ložnici, kde je velmi důležité mít kvalitní a čistý vzduch podporující dobrý spánek. Stejně důležité jsou ale i další místnosti včetně koupelny, kde se vlhkost udržuje celoročně.
Jak tedy nadměrné vlhkosti předcházet? Problém můžete vyřešit s obyčejnou otevřenou sklenicí soli, která je sice velmi levná, má však schopnost pohlcovat vlhkost ze vzduchu, čímž pomáhá předcházet vzniku plísní. Plísně mohou vést k řadě zdravotních potíží jako je chronická rýma, bolest hlavy, dýchací problémy, potíže se spánkem a další. Ale pozor: Sůl naplno funguje jako odvlhčovač až při přibližně 74% vlhkosti vzduchu. Běžně se vlhkost v zimě pohybuje do přibližně 60 %. Sůl ale nějakou vlhkost i tak spolehlivě odvede, je ale třeba mít na paměti, že se musí jednou za čas vyměnit. Jakmile pohltí dostatek vlhkosti, nebude už schopná přijímat další.
Ze všeho nejdůležitější je pravidelné větrání, a to i v době velkých mrazů, kdy se vám okno otevírat nejspíš moc nechce. Větrejte jen krátce (přibližně jednu minutu), ale pořádně – v ideálním případě tedy otevřete okno dokořán, aby se vzduch v místnosti rychle vyměnil, ale nestihly se ochlazovat zdi a nábytek. Pokud byste větrali příliš dlouho, tak se sice vlhkosti zbavíte, trvalo by ale delší dobu, než svůj domov opět vytopíte.
Co dalšího proti vlhkosti funguje?
Vlhkost je v domácnosti přítomná téměř celou zimu, proto je vhodné mít neustále po ruce pomocníka, který tento problém bude řešit za vás. Jednou z možností jsou sáčky s gelovými kuličkami, které postavíte kdekoliv do místnosti a necháte je dělat svou práci. Kuličky budou nasávat vlhkost a promění se v gel. Jakmile se toto stane, je potřeba vyměnit náplň za novou. Doporučuje se dávat tyto sáčky do ložnice, k oknům a tam, kde máte vyšší vlhkost.
Druhou možností jsou elektrické odvlhčovače vzduchu, které pracují zcela samy a po zapojení do zásuvky odebírají vlhkost ze vzduchu a přeměňují ji na vodu, kterou sbírají do zásobníků. Vaším úkolem bude jednou za čas vodu ze zásobníku vylít. Odvlhčovače pořídíte už od přibližně 1 500 Kč, na trhu najdete i špičkové přístroje za několik tisíc. Záleží jen na vás, do jakého se rozhodnete investovat.