Je mi 85 let a z českého důchodu si žiju královsky. Nechápu, proč si lidé stěžují
Důchody jsou věčným tématem. Řada seniorů není s výší své penze vůbec spokojená a stěžuje si na to, že z vyměřeného důchodu jen tak tak vyjde. Pak jsou tu ale tací, kteří nemají problém z penze i ušetřit.
Celý život pracovali, přesto jim byl vyměřen důchod v takové výši, že měsíčně sotva zvládnou zaplatit základní věci. Spousta lidí v důchodovém věku si na svou penzi stěžuje, někteří senioři pak dokonce žijí na hranici chudoby. Jiní ale dokáží vyžít bez větších problémů. A to bez toho, aniž by měsíčně pobírali nadprůměrné důchody. Jak je to možné?
Osvobození od placení nájmu
Jednou z nejohroženějších skupin jsou senioři, kteří nevlastní žádnou nemovitost a jsou proto odkázáni na bydlení v nájmu. Právě měsíční platby za bydlení jim pak ukrojí nemalou část z jejich rozpočtu. Lidé v důchodovém věku, kteří nejsou na nájmy odkázáni, jsou tak ve velké výhodě.
Je mezi nimi i naše pětaosmdesátiletá čtenářka Marie, která během privatizace získala byt za velmi příznivou cenu. Byt už má dávno splacený, a tak měsíčně platí pouze poplatky spojené s bydlením, které jí vycházejí na necelé 4 tisíce korun. Měsíčně pobírá důchod ve výši 22 tisíc korun, čili lehce nadprůměrný. Průměrný důchod v roce 2025 v Česku činí 21 080 Kč. Přesto si dle svých slov žije více než dobře.
Na měsíc jí tedy zůstává 18 tisíc korun, což vychází zhruba na 600 korun na den. Z takové částky je paní Marie schopna pokrýt výdaje za všechny své potřeby, a dokonce i několik stovek korun měsíčně ušetřit. Zároveň pochopitelně nijak nerozhazuje, nechodí často do restaurací, nekupuje drahé potraviny, o kulturní zážitky se ale nepřipravuje. Spousta divadel i kin poskytuje seniorům nad 60 let věku slevy, díky kterým mohou ušetřit nemalé částky. Stejně tak poskytují slevy i různá wellness centra a slevy mohou lidé v důchodovém věku využívat i na celou řadu volnočasových aktivit.

Jak vyžít z důchodu
Přestože ne každý má takový luxus v podobě vlastní nemovitosti, stále je možné na bydlení v některých případech ušetřit. Senioři si mohou například zažádat o příspěvek na bydlení, který jim jejich životní situaci ulehčí.
Vůbec nejvyšší nájmy jsou logicky ve velkých městech. A právě v těch nemalé množství seniorů žije. Kvůli tomu pochopitelně strádají. Přestože je pro mnohé z nich těžké byť jen pomyslet na to, že by se měli vzdát svého nájemního bytu, v němž žijí už řadu let, vzdát a přestěhovat se do menšího města, rozhodně tato myšlenka stojí za zvážení. I tímto způsobem mohou senioři měsíčně ušetřit nemalé částky.
Zároveň mají nárok na celou řadu slev, o kterých často nevědí. Nejde zdaleka jen o slevy na dopravu či zmíněná divadla a wellness centra. Ušetřit mohou třeba na masážích, rehabilitačních aktivitách, nákupu různých doplňků stravy anebo třeba i mobilních tarifech. Někteří čeští operátoři nabízejí své služby seniorům nad 60 let za zvýhodněné ceny.

Udělejte si plán
Možná vůbec nejvíce lze ale ušetřit na jídle. To nezahrnuje jen číhání na různé slevové akce, ale také plánování. Na začátku každého týdne se vyplatí sepsat si jídelníček a tomu pak přizpůsobit nákupní seznam. Nejenže tak můžete ušetřit, ale také předejdete zbytečnému plýtvání jídlem.
Dále je na místě hlídat si spotřebu vody a elektřiny, případně i tepla. I menší změny mohou každoročně znamenat úsporu několika stovek, ne-li tisíc korun.
V neposlední řadě se senioři o peníze často připravují sami, když je z dobré vůle darují svým dětem či vnoučatům, aby jim přilepšili. Otázkou ale zůstává, zda rodinní příslušníci jejich peníze skutečně potřebují a senioři se tak nevzdávají důchodu na úkor svého pohodlí jen pro blahobyt ostatních.