Jaký musíte mít v Česku čistý příjem, abyste patřili mezi bohaté?
Patřit v Česku mezi horních deset tisíc je snem mnoha lidí. Dostat se tam ovšem stojí spoustu úsilí, píle a také pochopitelně štěstí. Jakým majetkem musíte disponovat, abyste se mohli označit za jednoho z deseti tisíc nejbohatších lidí u nás?
Výraz „horních deset tisíc” vstoupil ve známost v roce 2002. Právě tehdy bylo totiž v České republice podle statistik právě 10 tisíc občanů, kteří disponovali majetkem ve výši jednoho milionu dolarů (podle tehdejšího kurzu zhruba 30 milionů korun).
To samé označení pro nejbohatší se používá dodnes, i když už dávno neplatí, že by nejbohatších Čechů, kteří mají k dispozici dostatečný finanční obnos, bylo jen 10 tisíc. Už v roce 2006 jich bylo více než 13 tisíc.
Není majetek jako majetek
Mezi nejbohatší Čechy se tak může člověk zařadit ve chvíli, kdy disponuje již zmíněnými 30 miliony korun. Ovšem pozor. Do částky se totiž nezapočítávají nemovitosti. Jde jen o takzvaný finanční majetek. Tím se rozumí hotovost, peníze na účtech anebo peníze investované do cenných papírů či akcií. Je tedy naprosto jasné, že celkový majetek lidí spadajících do horních deseti tisíc je mnohem vyšší než 30 milionů.
A kdo tedy mezi smetánku patří? Banky pochopitelně jména svých klientů s takovými obnosy na účtech tají. Obecně jde ale o z největší části o majitele firem, následně osoby samostatně výdělečně činné anebo vrcholové manažery.

1 % nejbohatších Čechů
Před několika lety pak odborníci počítali, kolik peněz byste potřebovali pro to, abyste se mohli zařadit mezi 100 000 nejbohatších Čechů. V takovém případě už je částka o něco příznivější, stále ale rozhodně nejde o nějaké zanedbatelné číslo. Konkrétně byste museli disponovat majetkem ve výši 880 tisíc dolarů, tedy asi 19,3 milionu korun.
Ve srovnání s jinými státy jde ale stále o velmi nízkou částku. Například občané Monaka nemají šanci se dostat mezi 1 % nejbohatších, pokud nemají na účtech více než 273 milionů korun. Ve Spojených státech jde o částku 112 milionů korun a třeba ve Švýcarsku 136 milionů korun. Tedy alespoň to vychází z průzkumu provedeného v roce 2023.
V celosvětové měřítku
Naše planeta je velmi rozmanitá, a zatímco některé země jsou plné milionářů, v jiných jich je pramálo. To všechno se pak promítá do různých výpočtů, které určují, jaký majetek musíte mít, abyste se zařadili například do 1 % nejbohatších lidí na Zemi. Konkrétně jde o necelých 20 milionů korun.
Vůbec nejvíce lidí, kteří spadají mezi ono 1 %, pochází ze Spojených států amerických. Na místě druhém je pak Čína.
Každý člověk, který má pak jmění ve výši alespoň 2,1 milionů korun, už patří rovnou mezi 10 % lidí s největším majetkem na světě. Pokud máte naspořeno alespoň 100 tisíc korun, patříte mezi bohatší polovinu celosvětové populace.
Češi a úspory
Je jasné, že milionové zůstatky na účtech má jen hrstka vyvolených. Jak je na tom ale zbytek Česka? Zhruba polovina Čechů nemá takřka žádné úspory. Anebo jen minimální. Uvádí se, že není schopna ušetřit ani 2 tisíce korun měsíčně.

Jedna třetina má pak na spořicích účtech částky ve výši 100 tisíc až půl milionu. Pouze desetina lidí má našetřeno mezi půl milionem a jedním milionem korun. Lidé nejčastěji nešetří zkrátka a jednoduše z toho důvodu, že jim po zaplacení všech nutných výdajů už prakticky žádné peníze nezbývají. Ti, kteří mají možnost měsíčně něco ušetřit, by ji pak měli rozhodně využít, aby měli případně k dispozici finanční prostředky na nenadálé výdaje. Odborníci uvádějí, že by měl každý člověk mít pro takové případy k dispozici minimálně trojnásobek svého měsíčního platu.