Jak dlouho můžete používat stejný polštář, než dostanete alergii? Odborníci vypočítali počet dnů
Koupí nového polštáře to nekončí. Ten je potřeba pravidelně měnit, jinak si můžete zadělat i na vážné zdravotní komplikace. Jak často měnit polštář a jak poznat, že se v něm namnožili roztoči? Odborníci našli jasnou odpověď.
Lehnout si do voňavé a čisté postele je skvělý pocit, jenže obyčejné praní k němu nestačí. Aviváž sice povlaky na polštáře nebo povlečení hezky provoní, to ale nic nemění na tom, že s námi noc sdílí nevítaní hosté, kteří nám mohou způsobovat problémy. Ti se živí odumřelými kožními buňkami. Právě na lůžku se jich tak hromadí nespočet, vždyť v ní trávíme kolem osmi hodin denně. V jedné posteli jich podle odborníků najdeme až desítky milionů!
Roztoči způsobují alergie
Každý den přijdeme o gram a půl kožních buněk, to je pro roztoče přímo pastva. Jedna samice naklade za svůj život stovky vajíček, okem neviditelní tvorové se v našich lůžkovinách množí, ale také se do nich vyprazdňují. Právě jejich exkrementy dráždí lidské sliznice a způsobují alergie. Už víte, proč kýcháte, když se omylem nadechnete prachu?
Tyto organismy mají v našich domovech ideální podmínky pro život, ke kterému potřebují hlavně teplo, vlhkost a odumřelou kůži. Mimochodem, všechno z toho jim zajišťujeme, i onu vlhkost. Během noci totiž vypotíme dvě stě mililitrů až půl litru potu. Ten do sebe nasáknou nejen přikrývky, ale také matrace a výplně polštářů. Z těch je ovšem obtížné nečistoty dostat, protože čištění není tak snadné jako když hodíme deku do pračky. Dílo zkázy mohou dokonat ještě noční slintání, zbytky tělesných tekutin nebo usínání s mokrými vlasy.
Jak často měnit polštář
Abychom zlikvidovali co nejvíce organismů, je třeba prát ložní prádlo jednou týdně při teplotě 60 °C, polštáře a deky každé dva měsíce a matraci je vhodné nechávat pravidelně vyvětrat. Také ji vysáváme a používáme na ni hypoalergenní povleky a chrániče.
Zaměřme se ještě na výplně polštářů, obvykle se jedná o peří, syntetickou výplň, molitan nebo o paměťovou pěnu. Lůžkoviny z peří nepereme na šedesát, ale pouze na třicet stupňů. Paměťová pěna pak dlouho schne, raději ji tak čistěte ručně. Rozhodně nechcete, aby začal polštář hnít, takže ho dobře usušte. Samotné čištění ale nestačí. Odborníci mají jasno – všechny polštáře, bez ohledu na výplň, musíme pravidelně měnit.

Odborníci mají jasno, abychom se ušetřili zdravotních problémů, doporučují měnit polštář přesně každé dva roky. Jestliže však trpíte astmatem či alergiemi, měňte jej každého půl roku nebo rok. Nové lůžkoviny si tak můžete pravidelně přát třeba k Ježíšku nebo k narozeninám. Že trpíte alergií poznáte například podle toho, že se budíte unavení, oteklí, s ucpaným nosem a kašlete. V takovém případě volte i kvalitní materiály výplně, jako je výplň z dutého vlákna.
„V případě, že spíte na břichu nebo na boku je váš obličej v kontaktu s polštářem po celou dobu spánku, takže dlouhé hodiny. Pak měňte polštář i častěji, abyste předešli vyrážkám,“ říká lékařka Kristina Collins v rozhovoru pro web House Beautiful, která zároveň dodává, že kromě alergií hrozí třeba i vznik ekzémů.
Rychlotest polštáře
To, že vám polštář už neposlouží a je čas vyrazit pro nový, poznáte podle toho, že ztrácí tvar, způsobuje bolesti za krkem, často kýcháte a v noci se budíte. Velkým ukazatelem jsou také zažloutlé fleky, které se mohou na polštáři objevit. Tyto skvrny od potu nejsou zrovna estetické, ukazují ale také na problém, který se skrývá vevnitř polštáře, a to je záplava roztočů!

Můžete si udělat ještě snadný třicetivteřinový test, který vám prozradí, zda potřebujete vyměnit polštář. Stačí, když ho vezmete a ohnete v půlce. Pokud se do půl minuty vrátí do svého původního tvaru, máte vyhráno. Jinak se ale začněte raději dívat po novém. A co přesně test zkoumá? Kvalitu výplně.