Jak často by měl senior nad 65 let chodit na malou a velkou: Kdo to má jinak, koleduje si o průšvih
Pro mnoho lidí je načítání mobilu před spaním priority. Pokud ale je vám nad 65 let, možná by bylo lepší věnovat pozornost tomu, jak často chodíte „na malou“ nebo „na velkou“. Není to jen záležitost pohodlí. Může jít i o varovný signál před vážnějšími zdravotními obtížemi. Stačí nesprávný rytmus a může to končit špatně.
U zdravého seniora ve věku nad 65 let je přirozené chodit na malou asi sedmkrát denně. Může to být i osm až desetkrát, pokud pijete hodně tekutin. Studie ale ukazují že nad osm návštěv je důvod k zamyšlení. V průměru senioři chodí na záchod sedmkrát denně a maximálně jednou v noci což potvrzuje i medicína propo praxi.
Pokud musíte každou hodinu, nebo se budíte dvakrát až třikrát v noci, není to signál k hrdinství. Noční močení více než jednou může znamenat zapomenutý recept na dobrý spánek. A to i v normě je jedno vstávání v noci limit, víc je už alarmující stav.

Nocturie je tichý zabiják spánku i stability
Nocturie je termín pro to, když spíte a musíte vstát močit. Podle některých studií postihuje 11 až 50 procent lidí ve věku 60 až 70 let a u osmdesátníků až 80 procent. Rakouská analýza uvádí že muži vstávají průměrně 2,8krát za noc a ženy dokonce 3,1krát. Výzkum v Polsku ukázal že celých 73,7 procent lidí nad čtyřicet let vstává alespoň jednou za noc a 36,1 procenta až dvakrát a víc. Nocturie není jen nepříjemná. Přerušovaný spánek vede ke zvýšenému riziku pádů u seniorů a k větší úmrtnosti.
Proč se to děje? Proč to není jen stárnutí
Příčiny častého močení sahají od hormonálních změn až po problémy s prostatou nebo oslabením pánevního dna. U mužů za to často může benigní hyperplazie prostaty. U žen se k tomu přidává oslabení svalstva po porodech nebo menopauze. Dále existuje tzv. noční polyurie, kdy tělo v noci vylučuje více moči, než je zdravé.
Kromě toho mohou za častým močením stát i léky jako diuretika nebo léky na tlak nebo cholesterol. Také cukrovka, srdeční nebo ledvinové onemocnění může přispět.
Jak zjistit kdy už je to problém
Když máte standardní den s cca dvěma litry tekutin a přibližně sedm návštěv toalety, jste v normě. Ale pokud jdete osmkrát denně a více než jednou v noci bez zjevného důvodu, zajděte na vyšetření. Bolest, krev, pálení nebo náhlý přechod na frekvenci bez změny pití jsou jasné příznaky, že není dobré čekat.
Co můžete zkusit dřív, než si dojdete pro léky
Začněte s pitným režimem. Denní dávka kolem 1,5 až 2 litrů vody s rovnoměrným rozložením během dne pomůže. Vynechte tekutiny večer. Vypusťte kávu a alkohol večer. Zkuste si vést deník močení na tři dny. To už taková ta malé šuplíček přehlednosti. A cvičení na pánevní dno pomůže jak ženám, tak mužům.
Lehké procházky v dopoledních hodinách zlepšují trávení. Cvičení a pohyb snižují riziko zácpy a pomáhají stabilizovat rytmus těla. Pokud se stav po dvou týdnech nezlepší, je lepší se objednat k praktickému lékaři nebo urologovi.
Co s velkou návštěvou toalety
Ideální je chodit na velkou jednou denně případně jednou za dva dny. Důležitější, než počet ale je pravidelnost a snadnost průchodu. Když tlačíte, stolice je tvrdá nebo se to prodlužuje, zkuste přidat vlákninu, vodu a pohyb. A pokud opět nepomůže, jděte k lékaři.

Nečekejte až tělo zaspí signály
Jak často chodíte na malou a velkou je více než jen váš zvyk. Je to váš osobní barometr zdraví. Pokud frekvence výrazně převyšuje normu nebo naopak klesá pod ní, není čas čekat. Regulace pití, cvičení a jednoduchá pozorování často pomohou. Ale pokud tělo dává varování a vy ho ignorujete, přicházejí zdravotní problémy. Reagujte na svůj vlastní rytmus včas.