Dcera (8) přijela ze školy v přírodě plná nadšení. Učitelka mi ale oznámila smutnou pravdu
Když trávíme se svými potomky každý den spoustu času, nemusíme si včas uvědomit, že dítě v něčem oproti svým vrstevníkům zaostává. Někdy se situace dostane až do nepříjemné fáze, kdy to rodičům musí připomenout někdo jiný. A to se stalo i ženě, která přecenila schopnosti své dcery.
Když se ženě jménem Edita vrátila dcera (8) ze školy v přírodě, byla štěstím bez sebe, že si pobyt užila. Povídala mamince, jak si hrála se spolužačkami a dokonce jí prozradila, že si často povídala i s učitelkami. To ji upřímně dojalo, protože si uvědomila, že je její malá dcerka už velká holka. Její nadšení však nemělo dlouhého trvání.
Zavolala jí učitelka a sdělila jí, že si její dcera sama nezaváže ani tkaničky
Pouhý den po konverzaci s Natálkou zavolala Editě třídní učitelka, která jí zážitky ze školy v přírodě podala v poněkud realističtější verzi než její dcera. Vysvětlila jí, že Natálka jako jediná nezvládala základní věci, jako je najít si zubní kartáček v kufru, musela jí pomáhat dokonce i s oblékáním a zavazováním tkaniček. Tato skutečnost maminku osmileté dcery naprosto šokovala, protože si dosud byla jistá, že tohle všechno přece Natálka už dávno umí.

Po chvíli se ale zamyslela a uvědomila si, že si dcera skutečně každý den říká o pomoc s těmi nejzákladnějšími úkoly. Edita tomu nepřikládala nijak zvlášť velký význam, byla totiž přesvědčená, že kdykoliv je Natálka sama, všechno bez potíží zvládne. Učitelka ji ale ujistila, že toto trvá už delší dobu, a dítěti musí ve škole pomáhat učitelé každou chvíli.
“Byla to pořádná ostuda. Připadala jsem si jako matka rozmazleného dítěte, které samo nic nezvládne. Nevědomky jsem dceři pomáhala s každou maličkostí, což vedlo k velkému problému – Natálka si sama neporadila ani s malými úkoly,” přiznala naší redakci Edita.
Žena se proto rozhodla, že své dítě začne okamžitě učit samostatnosti. Už v ten večer dceru nechala nachystat si učebnice a sešity do školy, ráno si pak vyhradila půl hodiny času navíc a nechala ji, aby se oblékla sama. Postupně všechny činnosti doladily a Natálka brzy bez potíží zvládala i některé domácí práce.
Jak učit děti samostatnosti? Důležitá je i důvěra rodiče
Aby mohl rodič naučit dítě být samostatné, musí začít sám u sebe. Rodiče se totiž často bojí nechat své děti dělat věci bez dozoru (například jet do školy autobusem, jít si koupit zmrzlinu), tak jim neustále se vším pomáhají, což není nejlepší přístup.
Svému dítěti můžete být vzorem. Spoustu věcí od vás totiž nevědomky “okouká”, proto mu ukažte, že jste sebevědomí a nebojíte se čelit žádným výzvám. Samostatnost dítěte pak můžete jednoduše trénovat doma tím, že na něj přenesete část jednoduchých domácích prací. Třeba skládání ručníků, omývání ovoce nebo utírání nádobí je ideálním startem. Postupně pak můžete přidávat náročnější práce.

Úkoly pravidelně střídejte, protože se dítě jinak začne brzy nudit. Za každý pokrok chvalte a podpořte jej i tehdy, když se mu něco nepodaří, aby mělo motivaci být příště lepší. Nechte ho samo se popasovat s oblékáním a obouváním, případně dítěti až pak vysvětlete, co mohlo udělat lépe (například když si obleče tričko naruby).
„Důležité je nebát se a důvěřovat tomu, že dítě nové životní výzvy hravě zvládne. A nemusí jít o nic velkého. Ze začátku máte navíc nad jeho samostatností dohled a kdyby se něco nedařilo, adekvátně zasáhnete. Není se tak čeho bát,“ vysvětluje pedagožka Klára Kohoutová.
Dávejte svému dítěti příležitost, aby se mohlo pravidelně samo rozhodovat. Nechte ho, ať si vybere, co si dá ke snídani, jaké si obleče tričko nebo co bude odpoledne dělat. Tato obyčejná rozhodnutí mohou děti naučit se bez potíží samostatně rozhodovat. Uvidíte, že vaše dítě bude brzy sebevědomé a schopné samostatnosti i bez neustálé pomoci rodičů.