Dala jsem v bankomatu PIN obráceně a stalo se něco nečekaného. Věděli jste o tom?
Existuje nevyžádaná, „zaručená“ virální rada, která koluje na internetu už roky: „V případě nouze zadejte v bankomatu PIN obráceně.“ Tato mystifikace láká lidi, aby zkoušeli zadávat PIN obráceně s tím, že to má být způsob, jak upozornit banku na to, že je její klient v nebezpečí. Ale co se skutečně stane, když zadáte PIN nesprávně? Rozhodně vám bankomat nepřivolá policejní hlídku, tak, jak se traduje.
Pokud zadáte PIN nesprávně, bankomat vás na to upozorní a vyzve vás k jeho opakovanému zadání. Pokud budete pokračovat v nesprávných pokusech, banka kartu z bezpečnostních důvodů zablokuje. To znamená, že kartu vám bankomat s největší pravděpodobností „spolkne“, ale to rozhodně není žádná kontrola bezpečnosti. Jde zkrátka a jednoduše o ochranu před neoprávněným použitím.
Proč je tento postup nebezpečný?
Tato mystifikace je nebezpečná minimálně z důvodu, že nabádá lidi k nesprávnému postupu. Pokud budete opakovaně zadávat nesprávný PIN, zablokujete si překvapivě kartu, což vám nejspíš způsobí zbytečné problémy. Navíc, pokud budete experimentovat s PINem u bankomatu, riskujete, že na sebe upoutáte o to větší pozornost kolemjdoucích nebo třeba dozoru bezpečnostních kamer.
Tato zmatečná informace je jedním z nejznámějších hoaxů posledních let, její první výskyt byl zaznamenán už v únoru 2007. Lidé si ji stále elektronicky sdílejí, protože zajímavě zní a vyvolává údiv. Ale ve skutečnosti jde o nebezpečnou lež, která může způsobit nemalé problémy. Neserióznost této informace si můžete ověřit také na webové stránce hoax.cz, která už přes 20 let nabízí hitparádu nejčastěji se vyskytujících a šířících hoaxů u nás i ve světě. A že tam najdete i opravdové lahůdky, nad kterými zůstává rozum stát!
Co je to hoax
Anglické slovo HOAX v překladu znamená falešnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod, poplašnou zprávu, výmysl, žert, kanadský žertík.

V počátcích internetu se nejčastěji šířily poplašné zprávy, které varovaly před údajně velmi nebezpečným počítačovým virem. S postupným pronikáním počítačů do běžného života se se do tohoto prostoru přenesly i fámy, drby a žertíky, které dříve kolovaly například ústně.
Jak uchovávat PIN v bezpečí?
Je důležité pamatovat si PIN a nikomu ho nesdělovat. Nikdy jej ani nepište do peněženky nebo na obal platební karty. To je největší a zároveň nejčastější chyba, kterou můžete udělat. Nepoužívejte jednoduchou a snadno uhodnutelnou kombinaci čísel – vyhněte se jednoduchým PINům jako jsou 1234 nebo 1111. Tyto bude potenciální zloděj zkoušet jako první. Alespoň jednou za rok si třeba číselnou kombinaci změňte, aby byla vaše karta v bezpečí.
Co na to odborníci
„Tato rada je absolutní nesmysl,“ vysvětluje Martin, bezpečnostní expert z jedné z největších českých bank. „Zpráva o tom, že zadání PIN do bankomatu odzadu umožní výběr hotovosti a zalarmuje policii, je zcela nesmyslná. Ke každé kartě patří jedinečný PIN. Pouze správně zadaný PIN umožní provádět v bankomatu transakce s kartou. PIN kód zadaný odzadu, je chybný PIN kód a nelze po jeho zadání provést jakoukoli transakci, t.j. ani výběr hotovosti,“ objasňuje Ing. Vladimíra Raclavská z Klientského centra České spořitelny.
Nezapomínejte, že PIN je vaše tajemství, které byste měli chránit. Nesdílejte ho s nikým a nepište ho nikam. Pokud si budete pamatovat svůj PIN a nepoužívat jednoduché kombinace, budete v bezpečí, držte se proto bezpečnostních pravidel a nepodléhejte fámám. Vaše karta a váš PIN jsou vaše odpovědnost, tak neriskujte a svoje peníze si chraňte.