Zapomeňte na Třeboň. Toto místo má krásnější přírodu a budete tu sami
Třeboňsko je vyhlášené svou krásnou přírodou. V poslední době se ale hitem stává jiná lokalita, která výletníkům též nabízí nádherné prostředí a navíc procházky, během kterých často nenarazíte ani na živáčka.
Přemýšlíte, které místo se může pochlubit nádhernými přírodními scenériemi a minimem turistů? Prozradíme vám to. Jedná se totiž o Doupovské hory.
Doupovské hory se nachází mezi městy Karlovy Vary a Kadaň. Od Krušných hor je odděluje řeka Ohře. Za svůj název vděčí městu Doupov, které ale dnes již na mapě nenajdeme. V roce 1953 totiž zaniklo, protože na jeho místě měl být vystavěn vojenský výcvikový areál Hradiště.
Právě tento vojenský prostor je důvodem, proč se běžný občan nemá do velké většiny Doupovských hor dostat. Turistické stezky najdeme prakticky pouze na jejich okrajích. To ale rozhodně neznamená, že není, co prozkoumat a navštívit.

Významná přírodní lokalita s minimem turistů
Z velké většiny jsou Doupovské hory tvořeny sopečným materiálem, pocházejícím z dávných třetihor. Pramení zde několik říček, které se později vlévají do řek Ohře a Liboc. Některé prameny, které zde nalezneme, jsou navíc minerální.
Protože se nejedná o příliš frekventovanou lokalitu, nejspíš právě z tohoto důvodu se zde dobře daří několika chráněným a vzácným druhům rostlin i živočichů. Jedná se o celkem jedenáct druhů, které podléhají přísné ochraně. Kromě toho jsou Doupovské hory také světově významným nalezištěm hyalitu neboli skelného opálu.
Navštivte dávné domovy skřítků
Pravděpodobně nejzajímavějším místem, které zde můžete navštívit, jsou Skalky skřítků. Jde o národní přírodní památku, v jejímž případě poměrně dlouhou dobu nebylo jasné, jak vůbec vznikla.
Jedná se o několik desítek skalních dutin. Některé jsou hluboké jen několik desítek centimetrů, jiné ale až pět metrů. Tyto chodbičky jsou ale velmi nezvykle pravidelné a mají kruhový či oválný tvar. Právě z toho důvodu se dlouhou dobu spekulovalo o tom, jak tato pozoruhodná přírodní památka vlastně vznikla.
První možné vysvětlení se vypráví již od dávných dob a jedná se pochopitelně spíše o pověst. Podle té chodbičky vyhloubili skřítci, kteří s místními obyvateli nejprve žili v míru. Později jim ale prý lakomí sedláci přestali pomáhat, a tak se skřítkové odstěhovali a zanechali po sobě pouze svá prázdná obydlí.
Další teorie už jsou o poznání méně pohádkové. První tvrdí, že jde o jámy vzniklé vyvrácením třetihorních stromů, které později částečně překryla sopečná láva. Nejčastěji se ale hovoří o specificky probíhající erozi hornin.

Zajímavá vyhlídka láká k návštěvě
Z obce Dubina vede k jeskyním žlutá turistická cesta. Nejde o okruh, po stejné trase se budete také vracet. Výstup je poměrně příkrý a náročný a celá výprava vám zabere alespoň půl hodiny. Jednotlivé světničky jsou pojmenovány po jednotlivých trpaslících ze známé pohádky o Sněhurce.
Nedaleko odsud, taktéž v blízkosti vesnice Dubina, se nachází výrazný skalní útvar, který určitě stojí za návštěvu, už kvůli výhledu na místní krajinu. Ten se dnes jmenuje Šemnická skála, ale v minulosti se mu říkalo Panenský skok.
Podle pověsti tudy kdysi jistou dívku pronásledoval zámecký pán z blízké Andělské Hory, který s ní pravděpodobně měl vlastní zvrhlé úmysly. Děvče se na skále schovalo, avšak její pronásledovatel se i s koněm zřítil ze skály.