Zapomeňte na Petřín! Praha má mnohem krásnější rozhlednu. Můžete v ní i bydlet
Když přijde řeč na rozhledny v Praze, každého jako první většinou napadne ta Petřínská, ze které můžete shlédnout město z výšky takřka 60 metrů. Na rozhraní Žižkova a Vinohrad přitom najdete stavbu, která populární vyhlídkovou věž několikrát převyšuje. Zájemcům navíc nabízí unikátní přespání, které v české metropoli nemá obdoby.
Praha je město plné architektonických skvostů, kde každá stavba vypráví svůj příběh. Jedním z nejdiskutovanějších symbolů moderní doby je Žižkovská televizní věž. Ocelobetonová stavba, tyčící se do výšky 216 metrů, je nejenom nejvyšším bodem v Praze, ale také ikonou, která v minulosti vyvolávala kontroverzi. Mnoho lidí navíc netuší, že v ní mohou strávit noc a pokochat se výhledem z cca 70metrové výšky.

Temná historie stavby
Potřeba vlastnit výkonný vysílač pro Prahu sílila v 70. letech. Do té doby se vysílač nacházel v Petřínské rozhledně, to už ale městu nestačilo. Proti novému vysílači na Petříně navíc protestovali památkáři. Hledalo se proto místo, kde by mohl vyrůst nový vysílač. Po několika letech debat volba padla na oblast Mahlerových sadů. Ani tento záměr se však neobešel bez sporů. Stavba měla totiž vyrůst na místě bývalého židovského hřbitova. Nalezené ostatky sice byly přesunuty do Nového židovského hřbitova, řada hrobů a náhrobků však byla definitivně zničena a nedochovala se po nich žádná dokumentace.
Raketa nad Prahou
Za návrhem finální podoby vysílače stojí architekt Václav Aulický. Mezi dvaceti různými návrhy nakonec zvítězila futuristická varianta připomínající startující raketu. Stavba si díky tomu vysloužila přezdívku Raketa nebo Bajkonur, upomínající na sovětský kosmodrom. Fotografie pořízené během výstavby skutečně připomínají stavbu kosmické lodi. Lidé vysílač častovali ale i posměšnými názvy jako Jakešův prst či Biľakova jehla podle tehdejšího člena předsednictva Federálního shromáždění.
Technické provedení věže je impozantní. Tři hlavní tubusy zajišťují stabilitu a aerodynamickou odolnost a zároveň obsahují únikové cesty pro případ požáru. Konstrukce s ochrannými laminátovými vrstvami byla navržena tak, aby odolávala náročným povětrnostním podmínkám.
Nesnadná cesta na vrchol
Stavbu provázela řada komplikací. Změnou politických poměrů v roce 1989 se začaly ozývat hlasy, které volaly po zastavení prací i úplné demolici. Pochybnosti vzbuzovalo i elektromagnetické záření a s ním spojený zdravotní dopad na obyvatele. Ty však odborná komise vyvrátila.
Vysílač byl uveden do zkušebního provozu v březnu 1991 a 3. května téhož roku zahájil pravidelné vysílání. O rok později, v únoru 1992, byla otevřena restaurace a vyhlídková část věže pro veřejnost. Rozsáhlá rekonstrukce v letech 2011 až 2012 přinesla také další novinku. Ve výšce 66 metrů vznikl luxusní šestihvězdičkový apartmán s dechberoucím výhledem na celé město.

Noclech v oblacích
Interiér apartmánu navrhli architekti Adam Jirkal a Jerry Koza. Jejich návrh kladl důraz na precizní řemeslné zpracování a použití kvalitních materiálů, jako je světlé jilmové dřevo. Apartmán je vybaven moderními technologiemi, ale zároveň poskytuje intimní atmosféru díky dřevěným obkladům a zaobleným liniím připomínajícím slavnou brněnskou vilu Tugendhat. Panoramatický výhled si můžete užít i během koupele.
Pro jedinečný zážitek si však zájemci musí sáhnout hluboko do kapsy – cena za jednu noc se pohybuje okolo 20 tisíc korun. Cena zahrnuje snídani, dopravu na místo limuzínou či osobního řidiče, který funguje zároveň jako komorník.