Úplnou náhodou se v tomto českém městě našlo 25 km podzemních chodeb. Tohle nikde jinde neuvidíte
Pod starobylým městem Znojmem se ukrývá něco, co byste při běžné procházce po jeho historických uličkách možná vůbec netušili. Labyrint chodeb, místy až čtyřpatrový, protíná celé podzemí města a nabízí zážitky, které jinde ve střední Evropě jen tak nenajdete. Co je na tom ještě zajímavější? Podzemní komplex, který dnes měří úctyhodných 25 kilometrů, vznikal postupně už od 14. století. A přestože se o jeho přesném účelu můžeme jen domýšlet, jedno je jisté – Znojemské podzemí je dnes magnetem pro turisty, badatele i milovníky záhad.
Podzemní chodby Znojma nejsou jen obyčejnými sklepy, jaké známe z jiných historických měst. Jde o skutečný komplex, který byl důmyslně propojen větracími šachtami, kouřovody a dokonce i studnami. Místní si už před staletími dokázali poradit s odvětráváním a zásobováním, což naznačuje, že podzemí sloužilo nejen ke skladování, ale také jako útočiště v dobách obléhání nebo válek. Ale jak je možné, že se tak rozsáhlá síť podzemních prostor zachovala až do dnešní doby? Tajemství možná tkví v tom, že labyrint, který vznikal propojením sklepů měšťanských domů, byl budován s jasným záměrem – přežít. A to nejen nepřátelské útoky, ale i přírodní živly.

Jak a proč vznikaly znojemské podzemní chodby
Z historických pramenů se bohužel nedozvíme přesné datum vzniku podzemí ani jeho hlavní účel. “Pozoruhodné je i to, že v žádném archivu ani v městské kronice nejsou dochovány plány znojemských chodeb. Je to možno vysvětlit tím, že město dobře střežilo svůj systém obrany a plán chodeb byl velmi úzkému okruhu osob městské správy,” popisuje web Znojemská Beseda. Co ale víme, je to, že na jeho výstavbě pracovali zkušení havíři z Jihlavy a Kutné Hory.
Vyhloubený materiál sloužil ke stavbě a opravě městských hradeb, což ještě více podtrhuje propojení podzemí s obranou města. V případě nepřátelského průniku do labyrintu mohlo podzemí fungovat i jako smrtonosná past – kluzké, úzké chodby a propadliště by vetřelce pravděpodobně dostaly na kolena, a to doslova.

Prohlídkové trasy, které vás vezmou do historie i adrenalinu
Dnes je Znojemské podzemí zpřístupněno veřejnosti a nabízí hned několik tematických tras. Klasická prohlídková trasa vás zavede do míst, kam středověcí válečníci vstupovali jen s největšími obavami. “Na trase absolvujete celkem 14 zástávek, kde na vás čekají rakve s kostrami nebožtíků, mučící nástroje i s utrápenými zločinci, modlící se mnich, skřeti a mnoho dalšího. Asi hodinová prohlídka je sice tajuplným představením dramatických scén v historických podzemních kulisách města, přesto je trasa vhodná jak pro dospělé, tak i děti,” popisují trasu organizátoři. A pokud hledáte ještě něco náročnějšího, můžete vyzkoušet adrenalinové trasy, během kterých budete procházet nízkými a úzkými chodbami v předklonu, brodit se vodou, lézt po mokrých žebřících, a to potmě, pouze s čelovou svítilnou a v ochranném oděvu.
Nečekaný objev v podzemí: Kryt civilní obrany pod Masarykovým náměstím
Podzemní svět Znojma se neustále vyvíjí, a to doslova. V roce 2023 byla veřejnosti zpřístupněna nová část podzemí – kryt civilní obrany. O tom, že pod Daunovým palácem se skrývá kryt v takovém rozsahu, neměl donedávna téměř nikdo ani tušení. Překvapením bylo i dochované vybavení: elektroinstalace, větrací přístroje, sociální zařízení. „Zkrátka se tam dalo plnohodnotně přežívat. Je tam dokonce i funkční vodní nádrž s úplně křišťálovou vodou,“ popisuje na webu iDnes šéf Znojemské Besedy František Koudela.
Tento kryt, který se nachází pod Masarykovým náměstím, nabízí jedinečný pohled na historii druhé světové války a studené války. Jeho prohlídka zahrnuje nejen expozice s plynovými maskami a radiometry, ale i původní mapy a dokumenty z válečných let.