Tohle České jídlo vyhrálo v Asii anketu o nejlepší jídlo na světě. Češi ho přitom nesnášejí
Na čem si jeden nesmírně pochutná, jiný s úšklebkem odmítá. A přesně to platí i v případě jedné legendární české pochoutky, které spousta lidí vůbec nemůže přijít na chuť. V Asii je přitom považována za lahůdku.
Česká kuchyně je plná nejrůznějších dobrot. Málokdo pohrdne tradiční svíčkovou, kuřetem na paprice anebo třeba vepřo knedlo zelo. Zároveň v ní ale pochopitelně můžete najít i několik pokrmů, které zas takovou popularitu rozhodně nemají. Přinejmenším paradoxně ne v Česku. Jedním takovým jídlem jsou i utopenci – typická pochutina nejen k pivu, kterou část národa miluje a druhá naprosto nesnáší. V Asii jde přitom o poklad.
Milovníci nakládaných jídel
Napříč různými asijskými zeměmi můžeme najít hned několik pokrmů, které se během své přípravy nakládají do různých omáček nebo procházejí procesem fermentace. Jmenovitě jde třeba o populární korejský salát kimchi, marinovaná vejce v černém čaji anebo třeba vietnamské Nem Chua. Právě samotné utopence to vzdáleně připomíná.
Jde o vepřové maso, které se smíchá s různým kořením, česnekem a pálivými papričkami a následně se nechá v podobě malých válečků několik dní fermentovat. Výsledkem je příjemně nakyslý pokrm, který se podává buď samostatně jako předkrm, nebo jako hlavní jídlo s rýží a zeleninou.
V Asii jsou zkrátka nakládané a fermentované pokrmy nesmírně oblíbené, a to jak kvůli své chuti, tak také tomu, že zkrátka vydrží podstatně déle čerstvé. Není proto divu, že si Asiaté naprosto zamilovali i české utopence.

Kousek historie
Přestože utopenci patří k nejznámějším českým pokrmům, jejich původ a název jsou tak trochu zahaleny tajemstvím. Traduje se však, že je kdysi dávno jako úplně první připravil jistý pan Šamánek, který měl na Berounsku mlýn. Chtěl údajně buřtům prodloužit trvanlivost, a proto je naložil do nálevu z vody, octa a cibule. A povedlo se. Výsledkem byl chutný pokrm, který si brzy získal svou popularitu i v širokém okolí.
Sám mlynář měl ale smutný osud. Jednoho dne se totiž při opravě mlýnského kola utopil. A lidé tak začali jeho kulinářskému vynálezu říkat poněkud morbidně utopenci.
Jak to však bylo doopravdy, se už zřejmě nikdy nedozvíme. Řada historiků se přiklání k tomu, že buřty naložené v octu získaly své pojmenování kvůli tomu, že jsou v nálevu zkrátka „utopené“.

Nejlepší utopenci
Jestliže jste někdy ochutnali utopence a žádný dobrý dojem na vás neudělali, je dost možné, že nebyli správně připravení. Rozhodně se ale vyplácí dát jim ještě jednu šanci.
Absolutním základem dobrých a poctivých utopenců je kvalitní maso. Vybírejte jen špekáčky s vysokým obsahem masa (ideálně takové, u kterých je podíl masa minimálně 90 %). Špekáčků budete potřebovat zhruba 12.
Špekáčky oloupejte a nakrájejte je na asi 2 centimetry široká kolečka. Špekáčky můžete pochopitelně nechat i tradičně vcelku. Pravdou ale je, že když jsou nakrájené, lépe pohltí chuť nálevu a jsou zkrátka chutnější a výraznější.
Nachystejte si čistou třílitrovou nádobu, do které přendáte všechny špekáčky. Přidejte také 10 nahrubo nakrájených cibulí, 4 stroužky česneku, a pokud máte rádi pikantní jídla, tak také feferonky. Nezapomeňte ještě na pár kuliček černého pepře.
Následně si připravte nálev. Do hrnce nalijte 400 mililitrů vody, přidejte 250 mililitrů octa, 1 lžičku soli, 1 lžíci cukru, 10 kuliček nového koření a 10 bobkových listů. Všechno společně přiveďte k varu a nechte asi 5 minut probublávat. Nakonec nechte nálev lehce zchladnout a poté jej vlijte do připravené nádoby. Nádobu dobře uzavřete a uložte na suché a tmavé místo. Než se do nich pustíte, vydržte alespoň týden. Čím déle jsou utopenci naložení, tím lépe ve výsledku chutnají.