Tento světový unikát v Česku se rozpadá před očima. Vědci varují, že brzy zmizí navždy
V České republice se nachází spousta krásných hradů a zámků. Jsou součástí české historie a můžeme díky nim nahlédnout do doby, kdy naší zemi vládli mocní králové a panovníci. Některé tyto historické poklady se ale Čechům doslova rozpadají před očima a hrozí, že se návštěvníkům zcela uzavřou. Finance na opravu totiž nejsou.
České hrady byly kdysi majestátní sídla známých šlechticů, dnes slouží převážně k návštěvám turistů, a to i přesto, že často čelí problémům kvůli jejich současnému stavu. Historické památky totiž potřebují neustálou péči. Rozpočty správců a institucí na to ale nestačí. Na pokrytí oprav starých hradů zkrátka nejsou finance. Střecha chátrá, omítky opadávají a rekonstrukce je v mnoha případech vyloženě nutná.
Přibývá zákazových cedulí
Snad největší problémy hlásí pálavský hrad Děvičky, který chátrá tak, že z něj před očima turistů padá kamení a ve zdech se tvoří obrovské praskliny. Jeho stav je natolik vážný, že zde hrozí kompletní uzavření celého prostoru. „Nemám rád, když se koukám na památky a jsou v absolutní destrukci. A to Děvičky jsou,“ přiznal prezident spolku Památky Pálavy Marek Ševeček. Podle něj na místě přibývá zákazových cedulí a je potřeba začít s okamžitou sanací. Na tu bude v příštích letech ale potřeba víc jak 10 milionů korun.
V dezolátním stavu je také ikona Českého středohoří, hrad Košťálov. Zde už je přístup natolik omezený, že se k hradu turisté nedostanou vůbec. Přímo před místem stojí cedule se zákazem vstupu. Z hradu totiž opadávají celé kusy zdiva a propadávají se i klenby bývalých oken. Podle místních se správci hradu snaží památku zachránit, vždy ale zůstává pouze u plánování. Hrad a jeho pozemky jsou totiž ve vlastnictví rovnou tří lidí – seniorky, muže žijícího ve státech a jistého pana Pazdery, který si před lety koupil třetinový podíl. „Říkal jsem, že i když tam nějaká cedule bude, lidé jí zničí,“ přiznal Pazdera své obavy s tím, že k hradu se stále vkrádají turisté, kteří tu dělají nepořádek a zkoumáním místa mnohdy riskují svůj život. Sám ale do investice do oprav hradu jít nechce a s ostatními majiteli se nedomluvil.
České hrady mizí před očima
Odborníci, vědci a památkáři se shodují, že stav některých českých hradů je velmi špatný. Je to hlavně z důvodu nákladných rekonstrukcí, na které nemají správci a instituce peníze. Památky tak chátrají a je možné, že se i v dalších letech spousta z nich veřejnosti uzavře. Ku příkladu zámek ve Veselí nad Moravou měl již několikrát sloužit jako hotel pro turisty. Kvůli finančním problémům majitele ale i nadále zůstává v dezolátním stavu a pohled na kdysi překrásnou stavbu je dnes vyloženě smutný. Podobně je na tom ale i zámek v Dalešicích. I ten chátrá kvůli nedostatku financí na jeho rekonstrukci. Památkáři varují, že pokud se s opravami nezačne co nedříve, zámek se kompletně rozpadne a hrozí jeho úplný zánik.
Záchrana podobných staveb záleží na majitelích objektů i obcích. Ti se mnohdy zoufale snaží získat finanční prostředky nutné na alespoň částečnou sanaci. Občas se i poštěstí najít podporu turistů. Například v Račicích na Vyškovsku se podařilo hrad zachránit díky úsilí místních obyvatel a příspěvkům návštěvníků. Pokud ale české hrady nebudou více podporovány památkovými úřady a nebude se do nich systematicky investovat, hrozí, že některé z nich zmizí z české krajiny nadobro.
„Ohrožené památky jsou vnímány jako ta část kulturního dědictví, která je nějakým způsobem málo opravena, chátrá, vypadá, že spadne,“ vyjádřila se k situaci odborná náměstkyně Národního památkového ústavu Věra Kučová. Dodala, že v Česku je stále spousta lidí a institucí, kteří nevidí hodnoty ve významných stavbách české historie a také stále přibývá situací, kdy se vlastník objektů nechce o své majetky starat.

Správci Housky a Rabího se snaží
I přesto, že se několikrát hovořilo o špatném stavu známého hradu Houska, místní správci se snaží, aby se objekt neustále udržoval. Hrad Houska je tak stále přístupný veřejnosti a majitelé pravidelně investují do rekonstrukce. Nedávno se zde dokonce restaurovaly i vzácné fresky v kapli. Stejná situace je i na hradu Rabí, což je jedna z největších zřícenin u nás. Hrad je rovněž volně přístupný návštěvníkům a probíhají zde rekonstrukční práce, jako např. obnova schodiště do Královského paláce. Správci obou těchto hradů se tedy snaží o jejich obnovu.
Záchrana hradů je v Česku ale všeobecně problém. Je finančně náročná. Vědci i historici tak vyzývají veřejnost k aktivnější podpoře – k návštěvě památek, finančním příspěvkům i dobrovolnické práci. Kdyby hrady zmizely z české krajiny, znamenalo by to ztrátu našeho kulturního dědictví.
