Tento luxusní 5* hotel stále hledá stovky Čechů nad 50 let na práci. Nástup možný od dubna
Kariéra v luxusních pětihvězdičkových hotelech není jen pro mladou generaci, která hovoří perfektně anglicky. Své o tom vědí lidé, kteří žijí v oblastech pohraničí a každé ráno jezdí vlakem nebo autem pracovat k našim sousedům. Nemusíte zoufat ani v případě, že bydlíte v hlavním městě. Probereme, jaké jsou podmínky pro práci v Čechách versus v zahraničí a kolik si takovým způsobem můžete vydělat.
Lidé, kteří hovoří dobře anglicky, najdou práci na hotelové recepci, ti, kterým dělají jazyk problém, mohou pracovat jako pomocná síla v kuchyni, v prádelně, jako číšníci či animátoři, a pokud mají potřebné vzdělání, tak třeba i jako údržbáři. Vynikající je také práce pokojské, která je vhodná i pro zaměstnance starší padesáti let. Navíc se jedná se o stabilní zaměstnání a nabídek je spousta, stačí si vybrat.
Mezi povinnosti pokojských patří údržba hotelových pokojů, výměna ložního prádla, vynášení košů, doplňování toaletních potřeb, výměna ručníků nebo kontrola vybavení pokojů. Práce je vhodná pro lidi, kteří jsou doopravdy pečliví a mají zvláštní smysl pro detail. Přestože ji mohou dělat i starší ženy, není vhodná pro osoby se zdravotním omezením, které by bránilo ve výkonu profese. Jedná se o fyzicky náročnou aktivitu, protože se za jeden den musí oběhnout řada pokojů.
Vyděláte na dýšku
„Jako pokojská jsem pracovala, a to v luxusním pražském hotelu. Nejlepší byla dýška, vzhledem k tomu, že se jednalo o klientelu, která byla, jak se říká ve vatě, jsme si během směny přišli na docela slušný balík, protože dvacetikoruny pro nás na peřině rozhodně nedávali, ale klidně i několik tisícikorun,“ uvedla pro web Techsvět Marie H., bývalá pokojská z hotelu v centru Prahy.
„Působila jsem jako pokojská ve Skotsku. Bylo tam fajn prostředí, většinou tam nepracovali místní, ale cizinci, studenti. Měli jsme dokonce možnost využít zdarma hotelovou kuchyni, což bylo fajn. Nabírá se prakticky celoročně, práci není problém dostat například přes agenturu. Nakonec jsem ale musela přestat, protože jsem otěhotněla a práce je fyzicky náročná, obracíte matrace, za den převléknete postele na půlce patra a podobně. Záda dostanou zabrat,“ sdělila redakci Eva H., která se živila jako pokojská ještě před rokem.

Podmínky pro práci hotelové pokojské
Ta naznačuje, že se vyplatí vyrazit právě do zahraničí, kde jsou lepší platové podmínky. Práce v oblastech pohostinství, úklid a stavebnictví jsou přitom pro cizince ideální. Jazyková nevybavenost totiž většinou není problém. Jisté základy jsou vhodné, a to obzvláště v hotelích s vysokými standardy, rychle ale pochytíte základní fráze v angličtině, němčině nebo ve španělštině.
Hosté jsou navíc z celého světa a někteří anglicky vůbec neumí, ale hovoří například rusky nebo čínsky. Mezi základní požadavky, které se mohou hotel od hotelu lišit, tak v zásadě patří hlavně chuť pracovat. Není výjimkou, že do hotelu nastupují studenti nebo lidé s nedokončeným středním vzděláním. Maturita ani výuční list totiž nejsou podmínkou. Praxe je samozřejmě výhodou, ale většinou nebývá nutností.
V rámci Evropské unie není ani třeba žádné zvláštní povolení. V některých zemích je nutné doložit výpis z trestního rejstříku a udělat si zdravotní průkaz, případně se přihlásit k pobytu a vyřídit si takzvané daňové číslo. Co se týče Británie, tam je už potřeba více papírování. V první řadě je potřeba mít vízum, za něj zaplatíte poplatek, který činí v přepočtu maximálně 30 tisíc korun. Dále budete potřebovat potvrzení o sjednané práci od zaměstnavatele a potvrzení o zaplacení imigračního potvrzení za zdravotní pojištění, výpis z trestního rejstříku a v neposlední řadě také výpis z účtu prokazující, že máte dostatek financí na vlastní zabezpečení.

Plat v Česku vs v zahraničí
A co platové podmínky? Opět záleží na hotelu, obecně se ale dá říci, že v Čechách se mzdy pohybují od 22 do 44 tisíc měsíčně. Výhodné je pracovat v cizině, ale mít trvalé zázemí v Česku, například v příhraničí.
Ve Švýcarsku si můžete vydělat průměrně 780 korun za hodinu, což znamená 3 120 korun za čtyřhodinovou směnu. To jsou platy, o kterých si může nechat zdát i nejeden český vysokoškolák. Mezi Čechy je také oblíbený Kypr. V případě Německa, Rakouska a Švýcarska je pak potřeba brát v potaz zároveň vyšší životní náklady.
„Ani ve Skotsku neexistovalo, že bych si pořídila byt k pronájmu, ty ceny jsou vysoké. Raději jsem volila cestu ubytovny. V zemích Británie si vyděláte v přepočtu asi čtyřicet tisíc čistého, v luxusních hotelích víc, na Kypru, který začíná být mezi Čechy oblíbený o něco méně, asi třicet čistého,“ dodala paní Eva s tím, že v německy mluvících zemích jsou platy ještě příjemnější. V těch se mzdy pohybují průměrně kolem dvou tisíc eur. Mnohé hotely pak nabízí pro zaměstnance také ubytování a zmíněnou stravu zadarmo nebo za zvýhodněnou cenu.