Taky si nabíjíte mobil na letišti? Možná děláte chybu, která vás bude stát majlant
Cestování je pro spoustu lidí tím nejlepším způsobem, jak si vytvořit jedinečné vzpomínky, které zůstanou na celý život. Takový zážitek se ale může během chvilky změnit v hororovou situaci, ze které jen těžko najdete rychlé východisko. Taková situace vás může potkat třeba i při tak nevinné činnosti, jako je nabíjení telefonu na letišti.
Ačkoliv je cestování letadlem v dnešní době velmi bezpečné, mohou vás potkat nepříjemné situace i na samotném letišti. Je důležité, abyste jako správní cestovatelé nebo turisté byli připraveni na všechny situace. Nejspíš sami víte, že se na mnoha veřejných místech pohybují kapsáři, kteří vám mohou ukrást cenné věci, ale také podvodníci, kteří se vám budou snažit něco nabízet. Podle odborníků byste měli myslet i na takovou věc, jako je nabíjení telefonu. Pokud je to možné, vyvarujte se připojování kabelů nebo Wi-Fi sítí ke svému telefonu, abyste se zbytečně nevystavovali nebezpečí.
Vyhněte se nabíjení telefonu na letišti
Během cestování je velmi těžké si udržet dostatek baterie na telefonu nebo jiném zařízení, takže vás může přirozeně zajímat, jestli se někde nenachází veřejná zásuvka, abyste svému telefonu dodali “šťávu”. Nejčastěji to bývá na letišti, kde se potřebujete zabavit při čekání na letadlo, nebo si nabít telefon, abyste se mohli prokázat online letenkou. Před tím ale bezpečnostní agenti FBI varují. „Vyhněte se používání bezplatných nabíjecích stanic na letištích, v hotelech nebo nákupních centrech,“ píše se na webu FBI.
Nejčastěji se jedná o místa jako jsou nabíjecí stanice. Ty se nejčastěji skládají ze stolečku se zásuvkou a židle, aby měl uživatel co možná největší pohodlí. Právě pohodlí je to, za co může člověk zaplatit velkou cenu. Hrozí riziko, že se do vašeho telefonu prostřednictvím nabíjecích portů dostane škodlivý malware, který představuje obrovské bezpečnostní riziko.
Ve chvíli, kdy se do vašeho telefonu malware dostane, nemusíte na první pohled vůbec nic poznat. Na pozadí ale může krást vaše citlivé údaje, a to včetně důležitých hesel a bankovních přístupů. V některých případech může vaše zařízení také zcela uzamknout a odeslat veškerá data přímo k pachateli. Jak je to možné? Může za to právě kabel, který přenáší nejen energii do vašeho telefonu, ale také se tímto způsobem přenáší data.
„Zatímco telefony vyzývají uživatele, aby si vybrali mezi režimy ‚Pouze nabíjení‘ a ‚Přenos souborů‘, tato ochrana se u nabíjecích stanic často obchází. V důsledku toho může být vaše zařízení zranitelné vůči zachycení nebo zneužití dat. Tato ukradená data mohou být později použita ke krádeži identity nebo prodána na Dark webu,“ vysvětlují odborníci z Federálního úřadu pro vyšetřování.
Jak se tedy zařídit, abyste nemuseli tyto veřejné nabíjecí stanice používat? Jedním z nejjednodušších způsobů je nošení vlastní nabité powerbanky, díky které nebudete muset telefon nabíjet na neznámých místech. Nezapomeňte, že powerbanky a další baterie můžete mít při cestování letadlem pouze v příručním zavazadle, a výkon baterie nesmí překročit 100 Wh. Pokud bude výkon vyšší, zaměstnanci letiště vás s ní nemusí do letadla pustit. V odbaveném zavazadle nesmí baterie být, protože hrozí riziko požáru. Je tedy nutné je mít v letadle u sebe.