Nejhezčí vesnice v Evropě je 40 minut od Prahy. Němci jen žasnou a chtějí se sem přestěhovat na stáří
V Česku bychom našli spoustu krásných míst, jež nám závidí dokonce i naši němečtí sousedé. Ideálním příkladem je klidná vesnice ve Středočeském kraji, která nabízí všechno, co lidé potřebují pro klidný život a stáří. Mezi Čechy není místo téměř vůbec známé, a to i přesto, že se v něm nachází jeden z nejstarších českých hradů.
Málo známá vesnice jménem Český Šternberk se nachází v okrese Benešov. Jedná se o klidné místo, na jehož vrcholu se tyčí stejnojmenný hrad pocházející ze 13. století, který je považován za národní kulturní památku. Toto místo je obklopeno krásnou přírodou v Posázaví. Nabízí spoustu možností zejména milovníkům turistiky. Nachází se navíc jen kousek od Prahy, autem tam dojedete asi za 45 minut. Nepleťte si ho s moravským městem Šternberk, které leží poblíž Olomouce.
Vesnice má jeden z nejstarších hradů v Česku
Kdybyste přijeli do Českého Šternberka, jako první byste si pravděpodobně všimli velkého hradu. Ten byl postaven v roce 1241, což z něj činí jeden z nejstarších hradů v Česku. Založil ho Zdeslav z Divišova, jenž mu dal i jeho název „Šternberk“, a poté si začal říkat Zdeslav ze Šternberka. Zajímavé je, že Šternberkové hrad vlastní i v současné době, aktuálně již 20. generace potomků zakladatele hradu. Hrad byl v roce 1467 dobyt a poté opraven, v 17. století pak byl výrazně přestavěn. Ve 20. století se na hradě vybudovala i elektřina, topení a vodovod.

Vnější podoba hradu je gotická, interiéry však byly přestavěny, proto uvnitř připomíná spíše zámek. Pod ním se klikatí řeka Sázava, což vytváří malebný pohled. Právě spojení historie a přírody činí Český Šternberk natolik oblíbený, že se sem touží přestěhovat i někteří Němci. Dokazuje to zahraniční anketa na sociální síti o nejhezčí vesnici v Evropě, ve které tento městys získal nejvíce hlasů. Mnoho Čechů o tomto místě přitom nemá ani tušení.
Původně (ve 13. století) zde stál pouze hrad, pod nímž začalo postupně vznikat podhradí (nebo také osada), kde žili lidé zajišťující jídlo a služby pro hrad – například řemeslníci, obchodníci a zemědělci. Osada se postupně proměnila v městys, jaký se na místě nachází dnes. Český Šternberk má tedy velmi dlouhou a zajímavou historii, kterou můžete na místě poznat detailněji. Vše se dozvíte při prohlídce hradu. Za vstupenku zaplatí dospělý člověk 250 korun, studenti 200 korun. Je možné si zaplatit také noční prohlídku, která stojí 500 korun.
Ideální místo pro klidné stáří
Český Šternberk je skvělé místo pro starší osoby, které si zde užijí zasloužený klid. Velkou výhodou je, že se lze bez potíží dopravit do vedlejšího města k lékaři nebo na větší nákup, daleko to není ani do hlavního města. Je však vhodné mít k dispozici auto, abyste se nemuseli spoléhat pouze na veřejnou dopravu.

V okolí Českého Šternberka je spousta zajímavých míst
Rozloha Českého Šternberku činí pouhých 5,5 km², takže zde kromě hradu mnoho nabízených služeb není, vynahrazuje to však příroda. V okolí vesnice se však nudit nebudete. A to zejména v případě, že máte rádi všelijaké turistické aktivity. Narazíte tam na naučné stezky, muzea, zámky, rozhledny i hvězdárnu. Ať už dáváte přednost cestování autem nebo autobusem, výletů si můžete naplánovat nespočet. Přímo v Českém Šternberku si pak můžete zajít i do několika dobře hodnocených podniků – například na dobré jídlo vyražte do restaurace Pod Hradem, kávu si dejte v podniku Hradní kavárna.