Češi už nejezdí do Chorvatska. Propadli azurovému pobřeží za pár stovek na noc
Léta patřilo Chorvatsko mezi jasné favority českých dovolenkářů. Autem dostupné moře, známá jídla i prostředí, ve kterém se dá domluvit – to vše hrálo roli. Jenže v posledních letech začaly zaznívat i jiné hlasy. Ceny stoupají, rušno je i v menších městech a pro mnohé už pobyt ztratil kouzlo. Není proto divu, že si lidé začali hledat jinou alternativu – a jednu z nich si nejen našli, ale rovnou si ji zamilovali.
Na první pohled vypadá podobně: Jaderské moře, oblázkové i písečné pláže, středomořská vegetace, příjemné podnebí. Ale jakmile člověk dorazí, zjistí, že všechno je tu trochu jinak. Klidněji. Levněji. A bez davů. Navíc tu platí eurem, snadno se dorozumíte a na pláž se dostanete za cenu, která v Chorvatsku už dávno neexistuje.
V této destinaci za dovolenou ušetříte
Tou destinací, která si získává stále víc českých srdcí, je Černá Hora. Malá země na pobřeží Jaderského moře nabízí mnohé – od azurových zátok a písečných pláží až po zelené hory, národní parky a tichá místa, kde se dá skutečně vypnout. Oproti Chorvatsku je tu levněji, méně lidí a příroda často působí až nedotčeně.
Ať už jde o pobřežní letoviska jako Budva nebo malebné vesničky v okolí Kotorské zátoky, Černá Hora zkrátka překvapí. Koktejl v plážovém baru vyjde na zhruba sedm eur, večeře v restauraci klidně i do 15 eur, a kdo hledá levné ubytování, sežene pokoj nebo kemp od pár stovek na noc. Letenky z Česka se dají pořídit za pár tisícovek.

Zatímco do Chorvatska zamířilo v roce 2022 přes 15 milionů lidí, do Černé Hory pouze něco přes dva miliony. I to je důvod, proč je tu atmosféra klidnější. Pláže nejsou přecpané, obzvlášť pokud vyrazíte v červnu nebo v září.
Příroda i kultura vás překvapí
Zkušenější cestovatelé si chválí i možnost kombinace moře a hor. Z pláže to máte jen kousek do vnitrozemí, kde se dají podnikat výlety do národních parků – třeba Durmitor nebo Lovćen. Milovníci přírody si tu přijdou na své, stejně jako ti, kdo touží po dobrodružství.
Historie má Černá Hora na rozdávání. Starobylá města jako Kotor, Perast nebo Stari Bar nabízejí kouzelné uličky, pevnosti s výhledy, tržiště a atmosféru, která se nedá napodobit. A i když se sem turisté postupně sjíždějí ve větším počtu, pořád si destinace drží přívětivý charakter. Češi tu navíc nejsou cizinci. Podle historiků patříme mezi nejoblíbenější slovanské národy a místní pohostinnost je cítit na každém kroku.
Jedním z nejoblíbenějších letovisek je Budva – město, které kombinuje historii, pláže oceněné Modrou vlajkou a noční život. Nabízí promenády lemované palmami, středověké centrum s hradbami a řadou kostelů i klidné zátoky k odpočinku. Za návštěvu stojí i starobylé město Kotor – zachovalý klenot se spletí kamenných uliček a malebných náměstí, zapsaný na seznamu UNESCO.
Letadlem za hodinu a půl
Kdo hledá klid, ten míří na Velkou pláž u Ulcinje – 13 kilometrů písku a šumění moře bez davů. Zajímavou zastávkou je i Skadarské jezero na hranici s Albánií – ideální pro milovníky přírody, rybolovu nebo pozorování ptáků. A pro dobrodružnější povahy je tu národní park Durmitor s horami, jezery i známým mostem přes kaňon řeky Tary, kde se dá jezdit na raftech nebo podniknout túru.

Do Černé Hory se navíc dá pohodlně letět – třeba s cestovní kanceláří, přímým letem do Tivatu, kde jste za hodinu a půl. Na místě se dá ubytovat i za několik stovek na noc – kempy, apartmány i menší penziony tu stále fungují bez potřeby rezervace dlouho dopředu. Mnozí Češi si chválí i místní kuchyni: ryby, mořské plody, uzené sýry, domácí vína nebo tradiční pokrm raštan – zapečenou kapustu s masem.
Zážitky tu můžete vyšperkovat i netradičně – třeba výletem helikoptérou nad pohořím Lovćen, piknikem v olivovém háji nebo návštěvou skalního kláštera Ostrog. A i ti, kdo hledají luxus, si přijdou na své – v Budvě nebo v Luštica Bay rostou resorty světových značek.