Způsob léčby jizev a popálenin udělal velký krok. Co je speciální vodní paprsek?
Odstranění odumřelé tkáně po těžké popálenině je zásadní pro úspěšný kožní štěp. Běžně se používá chirurgický nůž, ale nyní existuje lepší metoda, která dokáže odstranit odumřelou kůži bez poškození zdravé tkáně: hydrochirurgie nebo-li operace s vodním paprskem.
Nine Legemate získala doktorát na Vrijské univerzitě Amsterdamu (Nizozemí) za svůj výzkum při léčbě popálenin a jizev. Oběti popálenin často utrpěly poškození kůže popálením horkým proudem vody, elektřinou nebo plamenem. Přestože popáleniny prvního stupně nevyžadují žádnou další léčbu, těžké popáleniny ji vyžadují. Často je potřeba transplantace kůže, aby se rána mohla zahojit. Aby bylo možné tyto rány správně ošetřit, je třeba je nejprve řádně vyčistit. Odumřelá kůže se odstraní, aby se rána připravila na kožní štěp.
Podle webu InnovationOrigins tato nová metoda, operace vodním paprskem, má za následek zlepšit kvalitu jizev. Legemate, plastická chirurgička, provedla svůj výzkum nové metody na popáleninové jednotce nemocnice Maasstad, kde vyšetřila 137 pacientů s popáleninami. Vysvětluje, proč je nová metoda lepší. „Při tradiční metodě chirurgickým nožem odstraňujete odumřelou tkáň vrstvu po vrstvě, dokud nezačne krvácet a je hezky růžová. Tím zjistíte, že toto je zdravá, živá kůže. Problém je ale v tom, že často odříznete příliš mnoho kůže,“ vysvětluje Legemate.
Při hydrochirurgickém zákroku, který se provádí pomocí speciálního přístroje VERSAJET, se rány ošetří proudem vody, který odumřelou tkáň vysokým tlakem odřízne a zároveň odsaje. „Mrtvá tkáň je měkčí než zdravá kůže, takže proud vody ji neovlivní. To jsme také zkoumali pod mikroskopem. Ve skutečnosti zůstane více zdravé kůže, což znamená, že se zlepší tvorba jizev. Výsledky ukazují, že rok po operaci je kvalita a pružnost jizvy po hydrochirurgii mnohem lepší ve srovnání s jizvou ošetřenou standardním způsobem. Pro pacienty to znamená obrovský rozdíl,“ sdělila své postřehy Legemate.
Hydrochirurgie se před 20 lety používala také k čištění infikovaných ran. V Nizozemí je používán přístroj na popáleniny od roku 2006, i když zatím není příliš standardní metodou. Výzkum ale ukazuje, že novou metodu lze nyní zvolit jako standardní variantu.
Na konci března Legemate získala doktorát za svůj výzkum. Její databáze, kterou vytvořila při testech s popálenými pacienty, bude i v budoucnu cenná. Záleží například i na typech pleti. Barva kůže je také jedním z faktorů obnovy tkáně jizvy. Hojení tkáně významně ovlivňuje i věk pacienta, zda je kuřák nebo má cukrovku.
Legemate doufá, že její výzkum může alespoň skromně pozitivně přispět k většímu počtu pacientů. Protože i malá změna v kvalitě jizvy je pro pacienty opravdu důležitá.
Zdroj: innovationorigins.com