Astronomové vyšlou signál do hvězdného systému v naději, že najdou mimozemšťany. Znovu?
Zatímco program SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) trpělivě naslouchá signálům na obloze a hledá důkazy o inteligentním životě jinde ve vesmíru, společnost METI zaujímá aktivnější přístup a chce směřovat zprávy na konkrétní startovní systémy a hledat možné odpovědi, píše server Interesting Engineering.
V roce 2017 tato organizace vyslala rádiový signál z norského města Tromso, který se skládal také z několika hudebních ukázek a základů geometrie. O pět let později chce organizace vyslat zprávu do hvězdného systému TRAPPIST-1, který je od Země vzdálen asi 39 světelných let.
Hvězdný systém se skládá ze sedmi planet, z nichž nejméně tři se nacházejí v Goldilockově zóně, což je oblast kolem hvězdy, kde se s největší pravděpodobností nachází kapalná voda, která může potenciálně podporovat život. Dosažení takových cílů vyžaduje výkonné vysílače, které mohou vysílat tyto signály v dostatečné síle, aby mohly překonat tyto vzdálenosti. Astronomové z METI proto využijí pozemní satelitní stanici Goonhilly v Cornwallu ve Velké Británii.
Aby bylo zajištěno, že zpráva bude přijata celá, bude vyslána ve čtyřech různých fázích na stejné frekvenci. Aby bylo možné odlišit, že jde o umělý signál, bude začínat sérií záblesků, které se v přirozených rádiových vlnách nevyskytují.
Foto: Donald Giannatti / Unsplash
Zpráva
Kromě periodické tabulky prvků, která je zakódována v binárním jazyce, bude zpráva obsahovat také popis počtu čísel používaných na Zemi a přenášet znázornění atomové struktury. Děje se tak proto, aby se univerzálními chemickými termíny vysvětlila ekologická krize, která na nás doléhá. Aby se odesílaným datům dodala další vrstva redundance, jsou do zprávy zahrnuty hudební ukázky.
Ty budou obsahovat krátké klipy z hudebního festivalu Stihia, který se každoročně koná, aby upozornil na zmenšování Aralského moře, kdysi prosperující rybářské destinace, která se v posledních šesti desetiletích relativně zmenšila na pouhý pramínek.
O tom, které skladby z festivalu se připojí k patnáctivteřinovým klipům „Krása Země“, skladbě elektronické hudby Eduarda Artěmjeva, a „Přes pás asteroidů“, které mají být součástí původního poselství, rozhodne zvláštní porota.
Pokud inteligentní život v soustavě TRAPPIST Start zprávu skutečně přijme a odpoví na ni, pak odpověď obdrží zhruba za 80 let. Kromě toho společnost METI plánuje vyslat podobnou zprávu také k exoplanetě K2-18b, vzdálené od Země přibližně 124 světelných let, dodává tisková zpráva.
Zdroj: interestingengineering.com