Společnost GE vyrábí největší recyklovatelnou lopatku větrné turbíny na světě
Společnost GE prostřednictvím svých masivních větrných turbín a inovativních konstrukcí na moři stále zdokonaluje své nástroje ve snaze vybudovat budoucnost udržitelné energie a nově představená lopatka turbíny ukazuje, jak se to může týkat i použitých materiálů. Konsorcium vedené společností vyrobilo největší termoplastovou lopatku na světě, která má sloužit jako plnohodnotný příklad plně recyklovatelné lopatky větrné turbíny, informuje firemní web.
Větrná energie se stala důležitým pilířem naší budoucnosti bez fosilních paliv, ale to neznamená, že se obejde bez vlastních ekologických problémů. Termosetové kompozity, z nichž jsou vyrobeny dnešní lopatky turbín, nelze recyklovat a podle jedné studie Cambridgeské univerzity bude do roku 2050 na světě 43 milionů tun odpadu z lopatek. Projekt Zero Waste Blade Research (ZEBRA) pracuje na udržitelnějších materiálech v podobě termoplastických kompozitů.
Foto: společnost GE
Prototyp lopatky o délce 62 metrů je vyroben z pryskyřice Elium od materiálové společnosti Arkema, což je termoplast vyztužený skelnými vlákny. Nejenže je tento materiál stoprocentně recyklovatelný, ale údajně poskytuje podobnou úroveň výkonu jako termosetové pryskyřice, které jsou oblíbené pro svou lehkost a odolnost.
Prostřednictvím chemické recyklační metody lze materiál depolymerizovat a přeměnit na novou primární pryskyřici pro opětovné použití, což slouží jako důkaz konceptu oběhového hospodářství pro odvětví větrné energie. Než se tak stane, zahájí společnost LM Wind Power v nadcházejících týdnech konstrukční zkoušky v plném měřítku, aby ověřila výkonnost lopatek. Později v průběhu roku pak ověří tyto pokročilé metody recyklace a zároveň bude pracovat na způsobech recyklace výrobního odpadu.
Zdroj: ge.com