Proč jsou ruské a čínské špionážní aktivity v České republice tak intenzivní?
Praha se podle bývalého šéfa české vojenské rozvědky stala hlavním cílem ruských a čínských špionů, kteří se snaží získat přístup ke zpravodajským informacím NATO a využít status České republiky jako členského státu EU, napsal tenkrát server NewsWeek. Co tedy tyto dva státy chystají? A jaké k tomu mají důvody?
Proruští aktivisté
V oblasti ochrany ústavnosti a demokratických základů českého státu je celá podkapitola věnována tzv. proruským aktivistům, tedy osobám, které svou činností vědomě či nevědomě přímo napomáhají cizí moci. Především prostřednictvím zavádějících, manipulativních či nepravdivých tvrzení šířených na internetu, sociálních sítích, vlastních internetových videokanálech či tzv. nezávislých/alternativních médiích proruští aktivisté podle české kontrarozvědky rozdělují a polarizují společnost.
V tomto ohledu se Rusko může opřít o část české populace, která sympatizuje s politikou současné ruské vlády. Často se jedná o starší muže, kteří vyrůstali za komunismu a mají k Rusku přirozený vztah. Fenomén proruských aktivistů je dlouhodobě identifikovaným faktorem odborníků a dokonce i velké části obyvatelstva.
Čína
Intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit v ČR rostly. Čínské zpravodajské aktivity se stejně jako ty ruské týkaly politiky, diplomacie, špionáže, ekonomiky a informační války. BIS však konstatuje, že ačkoliv je komplexnost čínských aktivit srovnatelná s aktivitami Ruska, geografická vzdálenost tohoto státu od České republiky a absence historického čínského vojenského angažmá v Evropě znamená, že se česká kontrarozvědka v současné době zabývá především nárůstem aktivit čínských zpravodajských důstojníků.
Čínská ambasáda v Praze Foto: Krokodyl (CC BY 3.0) / Wikipedia Commons
Ti se zaměřují na vyhledávání a kontaktování potenciálních spolupracovníků a agentů z řad českého obyvatelstva. Mezitím se čínští kariérní diplomaté uchýlili k využití nátlaku k prosazení čínských zájmů. Zatímco Rusko sdílí dlouhou hranici s NATO, jehož je Česká republika členem, a má historické vazby na středoevropský region, zájem Číny o Česko je na první pohled méně zřejmý.
Česká republika je součástí obecného čínského úsilí o získání většího politického vlivu v rámci projektu Pásmo a stezka po celém světě. Čína věnuje pozornost akademikům, státním a bezpečnostním úředníkům Čínské aktivity se zaměřují na českou akademickou obec, bezpečnostní orgány a státní správu, přičemž uvádí, že v roce 2018 identifikovala rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a exkurze.
Rusko
To asi není překvapivé, protože ruský stát má v České republice velmi dobře vybudovanou základnu a česká kontrarozvědka dlouhodobě poukazuje na skutečnost, že diplomatická mise Ruské federace je předimenzovaná. Ruské velvyslanectví a okolní budovy související s ruskou misí, které se nacházejí v mohutné vile v pražské čtvrti Bubeneč, jsou místními obyvateli někdy přezdívány malý Kreml.
Ruská ambasáda v Praze Foto: Krokodyl (CC BY 2.5) / Wikipedia Commons
Podle novináře Ondřeje Kundry, který o ruské zpravodajské činnosti v České republice napsal knihu a ve svých reportážích se tomuto tématu věnuje, sahají počátky silné ruské zpravodajské základny v zemi až do 60. let minulého století, kdy v Československu probíhalo hnutí Pražského jara.
„Jedním ze způsobů, jakým se KGB a ti, kteří byli v sovětské vládě, rozhodli bojovat proti tomuto hnutí v Československu, byly operace KGB. Pan Andropov, předseda KGB v letech 1967 až 1982 sem poslal mnoho špionů KGB,“ řekl Kundra pro Český rozhlas.
Svou roli v oblíbenosti Prahy u ruských špionů hrají také stereotypy a finanční omezení české kontrarozvědky. Tato velká špionážní, ale i diplomatická přítomnost je důležitá, protože podle BIS si ruské zpravodajské a nezpravodajské subjekty mohou vyměňovat role a funkce, a tak může být jakýkoliv orgán (nebo jemu podřízená agentura) využit pro zpravodajské operace nebo pro jejich krytí.
Navzdory této univerzálnosti česká kontrarozvědka konstatovala, že v roce 2018 byli v České republice operativci i spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb. Hlavní hrozbou pro český stát byly podle BIS ruské operace tzv. hybridní války, tradičně zaměřené proti NATO a České republice jako členskému státu.
Kybernetické operace
Ruské státní agentury byly aktivní v kyberprostoru. Konkrétně Federální služba bezpečnosti byla zřejmě zodpovědná za tajné budování ICT infrastruktury určené pro kybernetické a informační operace na místní i globální úrovni. Operací, o níž zde BIS hovoří, může být úspěšný zásah, kdy skupina ruských špionů operovala pod krytím dvou soukromých IT společností a prováděla hackerské operace z počítačů těchto společností. Ty, jak tvrdily zdroje časopisu, byly v rámci České republiky převáženy vozidly pod ruským diplomatickým krytím.
Mezi další ruské kybernetické operace, které BIS odhalila, patří kompromitace soukromých e-mailových účtů příslušníků české armády s cílem shromáždit kompromitující materiály na jednotlivé vojáky. Kontrarozvědka má podezření, že útok s největší pravděpodobností provedla ruská kybernetická špionážní kampaň APT28/Sofacy.
Foto: KeepCoding / Unsplash
V roce 2018 bylo provedeno šetření rozsáhlé infiltrace neutajované sítě ministerstva zahraničních věcí. Podle novináře Kundry se tito hackeři nesnažili pouze ukrást tajné informace, ale jejich cílem bylo také dostat se k jakýmkoli materiálům, které by se daly použít k vydírání zaměstnanců ministerstva. To zahrnuje i podrobnosti o milostných vztazích a osobních problémech.
Zdroj: newsweek.com, radio.cz, BIS