Hluboký spánek je nejlepší lék na poruchy mozku. Vědci studují Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu
Spánek může být jedním z nejúčinnějších léků na mozkové poruchy, zjišťují vědci, když zkoumají mozek během hlubokého spánku a cyklů snů u zdravých i nemocných lidí. Parkinsonova a Alzheimerova choroba patří mezi hlavní neurodegenerativní stavy ovlivněné špatnými spánkovými vzory.
Doktorka Marta Morawska, neurovědkyně z univerzitní nemocnice v Curychu, se pokouší odhalit některé záhady, které jsou základem narušeného spánku: „Bylo prokázáno, že poruchy spánku přispívají k několika neurodegenerativním onemocněním, včetně Parkinsonovy choroby. Jedná se zejména o změny během spánku s pomalými vlnami.“
Podle webu GlobalHappenings spánek s pomalými vlnami je nejhlubší a nejklidnější fází spánku a má se za to, že je to období, kdy dochází ke konsolidaci paměti. Konsolidace paměti je proces, kdy náš mozek přeměňuje krátkodobou paměť na dlouhodobou.
Jak informuje server Medicalxpress, obnovení zdravého hlubokého spánku může omezit hromadění toxických bílkovin v mozku a zpomalit rozvoj nemocí, zjistili lékaři. Podle názoru vědců to může být nejen Parkinson a Alzheimer, ale i další mozkové poruchy. Výzkum prokázal, že spánek zlepšuje koncentraci a náladu a během čtyř fází spánkového cyklu se tělo restartuje.
Během spánku se posiluje tělesná imunita, uvolňují se hormony, obnovují se buňky. Krevní tlak stoupá a klesá, čímž se zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému.
Zdroj: globalhappenings.com, medicalxpress.com