NASA odhalila nový plán, jak zabránit asteroidu ve vyhlazení lidstva
NASA vylepšila svůj software pro detekci nebezpečných asteroidů o několik zásadních změn, které by měly pomoci lépe odhalit potenciálně nebezpečné vesmírné kameny, napsal server News Prepare.
Laboratoř tryskového pohonu (JPL) americké vesmírné agentury používá speciální typ softwaru k vyhodnocování potenciálně nebezpečných asteroidů, které by mohly zasáhnout Zemi. Není známo, že by se k nám blížil nějaký asteroid soudného dne, ale astronomové pro jistotu často kontrolují oblohu.
Nasa bude svůj 20 let starý software modernizovat novým algoritmem nazvaným Sentry-II. Algoritmus bude pravidelně prohledávat tabulku známých potenciálně nebezpečných asteroidů a jejich oběžných drah. Sentry-II pak vypočítá, zda u některého z asteroidů v tabulce nebo přidaných do tabulky existuje riziko, že zasáhne Zemi.
Nový systém bude brát v úvahu něco, co se nazývá Jarkovského efekt. Ten se týká toho, že asteroid pohlcuje sluneční světlo a vyzařuje ho jako teplo. Teplo může mít vliv na dráhu asteroidu, což může změnit pravděpodobnost jeho dopadu na Zemi. Software Sentry-II konečně umožní vědcům zohlednit Jarkovského efekt, když se snaží zjistit, zda asteroid zasáhne Zemi. To původní software s názvem Sentry neuměl.
Foto: NASA
Mise NEO
Dříve museli vědci provádět výpočty ručně, aby se pokusili zjistit Jarkovského efekt a jeho vliv na dráhu asteroidu. Doufá se, že software pomůže agentuře NASA i s případnými nebezpečnými asteroidy, které mohla přehlédnout. Nasa sleduje téměř 28 000 známých blízkozemních asteroidů. Objevy nových asteroidů prý každoročně stoupají po tisících.
Nasa doufá, že v roce 2026 vypustí misi Near-Earth Object (NEO) Surveyor. Pak bude mít konečně kosmickou sondu určenou pouze k lovu asteroidů. Doufá se, že plavidlo NEO Surveyor najde během prvního desetiletí své mise 90 % asteroidů, které jsou velké 14 metrů a více.
Zdroj: newsprepare.com