Americké letectvo si na svojí základně na Aljašce staví vlastní malou jadernou elektrárnu
Malý reaktor, který produkuje méně než 20 MW, je podobný zařízením vyvinutým pro jaderné ponorky, informoval New Atlas.
Vojenské základny a další zařízení umístěná v odlehlých, nepřístupných regionech mají většinou problém se zásobováním elektřinou a teplem pro vytápění. Americké letectvo se proto poprvé rozhodlo nainstalovat na letecké základně Eielson na Aljašce jaderný reaktor. Komerční zařízení nové generace má uvést do provozu do roku 2027.
Na základnu Eielson zatím musejí dovážet tuny uhlí. Kromě dopadu na životní prostředí je to také drahé a svazuje to personál, který by mohl být zaměstnaný jinde. Malé reaktory využívají jaderné palivo, které je více obohacené než v konvenčních reaktorech. Jsou stavěné jako moduly a ne vždy vyžadují vodu pro chlazení.
Tato zjednodušená konstrukce poskytuje nejen elektřinu, ale také přímé teplo. Oproti velkému reaktoru je také bezpečnější. To znamená, že pokud se jaderná reakce stane příliš robustní, ochlazení přirozeně reakci utlumí, což také eliminuje potřebu velké posádky kvalifikovaných operátorů. Navíc jej stačí naplnit palivem jednou za 10 let.
Minireaktory mohou být vyrobené a sestavené přímo v továrnách a poté odeslané ve standardním kontejneru ke konečné instalaci. Pokud bude pilotní projekt na Aljašce úspěšný, mohl by vést k využití minireaktorů i na jiných vojenských základnách a potenciálně i ve vzdálených civilních komunitách, těžebních lokalitách a ropných polích, stejně jako k odsolování vody a výrobě vodíku.
To potvrdil i náměstek ministra letectva pro životní prostředí, bezpečnost a infrastrukturu Mark Correll. „Minireaktory jsou slibnou technologií pro zajištění energetické odolnosti a spolehlivosti a jsou zvláště vhodné pro napájení a vytápění vzdálených vojenských základen,“ řekl.
Zdroj: New Atlas