Češi se vydali na cestu, ze které není návratu. Kdo se nepřizpůsobí, padne na dno
Začalo to teprve před několika lety, ale dopady jsou prakticky všudypřítomné. Nástup generativní umělé inteligence způsobil doslova revoluci po celém světě a nejinak je tomu i u nás v Česku. Mnoho činností dnes automaticky zadáváme některému z chatovacích asistentů, sociální sítě zaplavily nejrůznější vygenerované obrázky a videa, které jsou čím dál hůře rozeznatelné od skutečnosti. S nástroji umělé inteligence se prostě budeme muset naučit žít, ať chceme nebo ne.
Otázek týkajících se prudkého rozvoje AI je nespočet. Z médií slýcháme různé katastrofické scénáře o možných nebezpečích umělé inteligence, o profesích, které v důsledku jejího rozvoje v nejbližších letech zaniknou, zároveň ale často na vlastní kůži pociťujeme výhody, které nám technologické inovace spojené s AI přinášejí.
AI dokáže ušetřit čas i peníze
Generativní umělá inteligence vám dokáže při správném využití ušetřit spoustu času a vytvořit výstupy, na které byste ještě před několika lety potřebovali kvalifikovaného odborníka. Nejvyužívanější jsou v současné době generativní AI modely jako jsou ChatGPT, Claude nebo Gemini.
Tyto modely se specializují zejména na práci s textem, odpoví vám na jakékoliv dotazy, shrnou vám rozsáhlé texty do několika odstavců, provedou analýzu předložených dat, přeloží cizí text do češtiny na velmi pokročilé úrovni nebo třeba složí báseň. Na základě vašeho přání dovedou také vygenerovat obrázky, videa nebo programovací kód.

V souvislosti s výhodami AI se hovoří nejčastěji o zvyšování produktivity pracovní síly. Nástroje umělé inteligence by měly nahradit ty nejrutinnější činnosti v rámci pracovního procesu. Jedná se o návrhy konceptů e-mailů, prezentací, rychlá shrnutí rozsáhlých dat a podobně. V rámci soukromých firem, ale také v oblasti státní správy, školství nebo zdravotnictví může dojít k zásadnímu zefektivnění vnitřních procesů. To ušetří jednotlivcům, firmám i státu množství času i peněz. AI s sebou ale nese i množství rizik.
Stanou se naše profese nadbytečnými?
V souvislosti s nahrazováním některých pracovních činností umělou inteligencí se objevuje obava, zda se některé léta zavedené profese nestanou úplně zbytečnými. To by znamenalo, že obrovské množství lidí ztratí kvůli AI práci a budou muset hledat nové uplatnění. Je to ale opravdu takový problém, jak často slýcháme?
To, jakým způsobem rozvoj umělé inteligence ovlivňuje pracovní trh můžeme sledovat už nyní. Některé profese se k AI staví velmi negativně v obavách o vlastní budoucnost. Jedná se zejména o pozice, ve kterých se pracuje s psanými texty.
Pozice a činnosti, které mohou být nahrazeny AI nástroji:
- administrativní pracovníci
- datoví analytici
- překladatelé
- copywriteři
- zákaznická podpora
- marketing
- právní asistenti
Méně ohrožené jsou takové profese, které vyžadují fyzickou práci, lidský kontakt a empatii nebo intuici a kreativitu. Řemeslníci, zdravotníci, terapeuti, učitelé nebo manažeři se o své pozice nejspíš do budoucna bát nemusí, přestože i v těchto oborech AI nachází své využití.
Kdo se nepřizpůsobí, má problém
Umělé inteligence se nemusíme bát, ale zároveň není dobré ji úplně ignorovat. Vaše pracovní pozice nebude ohrožena, pokud dovedete nástroje AI využít ve svůj prospěch. Zjistěte, co dovedou a co ne, kde by vám mohly usnadnit práci a co je lepší si udělat vlastní silou. Využít můžete nejrůznějších kurzů práce s umělou inteligencí, kterých je k dispozici mnoho a které se zaměřují na určitou konkrétní oblast – programování, tvorbu obrázků, práci s daty a spoustu dalšího.

Důležité je hlavně se rozvíjet v oblastech, které AI prozatím nahradit nedovede. Jedná se zejména o mezilidské vztahy, schopnost kritického myšlení nebo kreativitu. Pokud budete silní v těchto oblastech, budete stále nenahraditelní. Průběžné vzdělávání v oblasti digitálních technologií však bude nezbytným požadavkem pracovního trhu. Nástroje umělé inteligence se budou neustále zdokonalovat a my budeme muset také. Můžete AI nenávidět, ale úplně ji ignorovat se nemusí vyplatit.