Na procházce kolem Dobříše jsem uviděl věc, co mi vyrazila dech. Tohle by se měli dozvědět všichni Češi
Vypadá to jako vtip. Jdete se projít kolem Dobříše, hledíte do krajiny a najednou před vámi vyvstane most, který vypadá povědomě. Kamenné oblouky, socha svatého Jana Nepomuckého, pískovec, starosvětský šmrnc. Jen Praha nikde. Ne, nejste dezorientovaní, jen jste narazili na jednu z největších místních kuriozit: zmenšenou repliku Karlova mostu.
Most u Dobříše nebyl postaven jen proto, aby se místní dostali z bodu A do bodu B. Vznikl v roce 1830 na místě dřívějšího brodu, který se stal osudným mladé ženě jménem Marie Anna Kloiberová. Při přecházení přes rozvodněný Pilský potok tragicky zemřela. Její rodina se rozhodla, že už se to nesmí nikdy opakovat a nechala postavit kamenný most jako památku.
Nejen že tím uctili její památku, ale postavili i funkční inženýrské dílo, které se inspirovalo tím nejslavnějším, co u nás máme. Pražským Karlovým mostem.

Mini Karlův most: Replika, která má duši
Most má čtyři kamenné segmentové oblouky z pískovce, ledolamy, a dokonce vlastní sochu svatého Jana Nepomuckého, přesně jako jeho pražský vzor. Není to však nějaká nevkusná kopie z betonových panelů, je to pečlivě provedené dílo, které technickým provedením i estetikou odpovídá začátku 19. století.
Rozměrově je samozřejmě skromnější. Není to most přes Vltavu, ale přes Pilský potok a měří jen zhruba dvacet metrů.
Téměř utajený klenot
I když byl most postaven už před skoro 200 lety, většina lidí o jeho existenci neví. Nenajdete ho v turistických prospektech hned vedle zámku Dobříš. Most u Dobříše spojující centrum města a silnici II/114 není jen o pár kroků dál od kavárniček, je to regionální skvost, skrývající se ve stínu svého slavného předobrazu v Praze. Po letech boje o záchranu a rekonstrukci se dnes v roce 2025 opět otevírá pro pěší i motoristy a to s krásným příběhem za sebou.
Památka zachráněná srdcem i peticí
Přestože se stal kulturní památkou ČR teprve 1. října 2020 díky petici více než 570 obyvatel, jeho osud visel na vlásku.
Na začátku února 2022 byl most uzavřen, protože stav nosné konstrukce byl horší, než se čekalo. Most byl rozebrán kámen po kameni kvůli zachování jeho historické hodnoty i technologické integrity. Práce byly náročné. Odolná technologie a přesné zachování vzhledu se setkaly v harmonii. Stavbu realizoval Středočeský kraj ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a vše za cenu téměř 14 milionů Kč.

Znovuotevření roku 2025
Dva roky po uzavírce se obyvatelé a motoristi dočkali. Most byl znovu otevřen v režimu předčasného užívání 20. prosince 2024, jak potvrdila mluvčí krajských silničářů Petra Kučerová. Zřízení řízeného provozu umožnilo bezpečné užívání vozidel i chodců během dokončovacích prací. A od 22. ledna 2025 je most plně provozuschopný pro všechny, projíždějí tu auta i rodiny s kočárky.
Na rozdíl od svého staršího bratra v Praze, který přestál povodně, války, povstání i davy turistů s ledovou kávou, tahle jeho miniverze podlehla přetížením od náklaďáků, neodborným opravám v 60. letech a času. Přesto má štěstí. Díky zájmu veřejnosti dostává druhou šanci.
Takže ano, pražský Karlův most je nedostižný monument gotiky. Ale ten dobříšský je milý regionální bráška, který má možná méně oblouků, ale zato více romantiky.
Protože to ukazuje, že i malé věci mají velký význam. Most u Dobříše není jen technická stavba. Je to připomínka tragédie, důkaz lidské snahy udělat svět bezpečnější, a ukázka toho, že i v menších městech vznikaly stavby, které mají kulturní i citovou hodnotu. A taky je to připomínka toho, že některé poklady neleží v Praze, ale doslova za rohem.