Roztroušenou sklerózu poznáte i bez lékaře. Tento nenápadný signál je volání těla o pomoc
Roztroušená skleróza je velký strašák, kterého se mnoho lidí obává. Není divu, může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace, které mohou pořádně znepříjemnit život. Dobrá zpráva ale je, že přestože nejde o onemocnění, ze kterého byste se mohli vyléčit, při včasném záchytu je velká šance, že vás nijak zásadně neomezí. Víte, na jaké příznaky si dát pozor?
Roztroušená skleróza je závažné autoimunitní onemocnění centrální nervové soustavy. Jeho princip spočívá v tom, že postupně narušuje ochranný obal nervových vláken, kterému se říká myelin. Bez léčby zprávy z mozku a míchy mohou přestat plynule procházet, což se může projevit parestézií.
Parestézie by se dala charakterizovat jako pocit mravenčení, necitlivosti, někteří pacienti dokonce mluví o elektrošocích. Mnoho lidí, kteří se s něčím podobným setkají, tomu ale nepřisuzují velkou váhu. V řadě případů to skutečně nemusí znamenat nic závažného, ovšem pokud jde o příznak roztroušené sklerózy, je potřeba jednat rychle.

Nenápadný signál, který nesmíte ignorovat
Roztroušená skleróza se u většiny lidí objevuje mezi 20. a 40. rokem života, přičemž u žen se objevuje až třikrát častěji než u mužů. Nejčastější formou je taková, u které střídavě přicházejí ataky nemoci a následně zase období útlumu.
Nejčastěji se objeví právě zmiňovaný pocit mravenčení, pálení, píchání nebo naopak necitlivosti v rukou, nohách, trupu, nebo dokonce obličeji. Mohou se objevit i pocity elektrických výbojů procházející tělem.
Tento signál naznačuje, že mohlo dojít k poškození myelinu. Pokud u sebe něco podobného pozorujete opakovaně a trvá to více než 24 hodin, rozumným řešením je vyhledat lékaře. Rozhodně je lepší přijít k doktorovi stokrát zbytečně, než jednou situaci podcenit.
Neurologové upozorňují, že právě časná diagnostika je u roztroušené sklerózy zásadní. Jak vysvětlila profesorka Eva Kubala Havrdová, v Česku je léčba na špičkové úrovni. Strategie spočívá hlavně v brzkém podání těch nejlepších dostupných léků, které mohou postup onemocnění zbrzdit nebo dokonce zcela zastavit.
Diagnostika: jak to funguje v Česku?
Nejprve budete muset absolvovat klinické vyšetření. Neurolog zhodnotí vaši pocitovou citlivost, reflexy a koordinaci. Následovat bude magnetická rezonance mozku a míchy, která pomůže odhalit ložiska nemoci. Vyšetření poté doplní lumbální punkce mozkomíšního moku, která odhalí specifické protilátky.
Pokud lékař zaznamená alespoň dvě ložiska nebo stále se opakující symptomy nebo jednoznačně pozitivní výsledky dalších testů, nasadí se preventivní léčba, případně další medikamenty přesně podle vašich potřeb.
V Česku existuje síť patnácti RS center, která zajišťují špičkovou diagnostiku a léčbu na míru. Dříve se pacienti dostávali k diagnóze a léčbě v řádu let, dnes to trvá pouhé týdny. Díky tomu může dojít k zastavení postupu nemoci dřív, než dojde například k ochrnutí a dalším nepříjemným projevům, které mohou skončit dokonce smrtí.

Odborníci radí, jak se zachovat při podezření na RS:
- Nepodceňujte pocit mravenčení. Pokud přetrvává nebo se opakuje, objednejte se k neurologovi.
- Nebuďte pasivní, ale aktivně se zajímejte o průběh léčby a možná vyšetření. Včasná diagnostika mění průběh choroby k lepšímu. Nemoci se sice už nezbavíte, ale můžete ji udržet pod kontrolou.
- Pokud dostanete diagnózu, pečlivě dodržujte léčebný plán. Nevynechávejte léky a pravidelně choďte na kontroly.
- Příznivě léčbu ovlivňuje také úprava životního stylu, jako například kvalitní rehabilitace, dostatek pohybu, vyhýbání se kouření nebo dostatek vitamínu D.
- Nezapomínejte ani na péči o svou duši. Pacientům s roztroušenou sklerózou se doporučuje psychoterapie, protože nemoc s sebou často nese také deprese a únavu.