Ze Slovenska se na nás valí pohroma. Nedá se jí zabránit. Česko už nebude jako dřív
Na Slovensku už byl letos zaznamenán první případ výskytu sršně asijské, která je sice menší než sršeň obecná, ale zato agresivnější a obratnější, a to zejména vůči včelám, které nemilosrdně ničí. Lze očekávat, že se sršeň asijská letos dostane i k nám do České republiky. A jelikož zatím neznáme vhodnou prevenci, pravděpodobně tomu nelze nijak zabránit.
V letošním roce se opět zvyšuje výskyt sršně asijské, která se u nás začala poprvé šířit v roce 2023. Tehdy se do Česka dostala pravděpodobně z Francie, kde se poprvé objevila v roce 2004. Tam se přepravila nákladní lodí z Číny. Dostala se nejspíš do zboží, jako jsou bonsaje či keramika. Od té doby se tento druh vyskytuje i v Evropě, odkud se během let dostal i k nám do Česka.

Ačkoliv u nás v letošním roce zatím nebyly zaznamenány případy sršně asijské, na Slovensku ano – konkrétně u města Prievidza, kde byla v polovině března odchycena královna sršně asijské. Právě nyní, když panují vysoké teploty, je pro sršeň asijskou ideální období. Je proto vhodné mít se na pozoru.
Největší riziko představuje sršeň asijská pro včely
Střet se sršní asijskou pro člověka rozhodně není příjemný, jelikož je její bodnutí velmi bolestivé a navíc bodá i opakovaně. Žihadlo je dlouhé 5-7 milimetrů. Pokud ale nejste alergik a jste zdravý člověk, nemělo by pro vás bodnutí představovat velký problém. S tím ale nemohou souhlasit včely, které kvůli nim umírají.
Sršně asijské se včelami živí a číhají na ně před úlem, kde čekají, až se vrátí z celodenní práce. Včely jsou loveny i s pylem, vodou a sladinou. Sršně asijské si je odnáší do svého hnízda, kvůli čemuž pak chybí včely v úlu. Jakmile sršně úl oslabí o dostatečné množství včel, udělají na úl útok a zničí celé včelstvo. Špatnou zprávou je, že jedno hnízdo dokáže zničit až 90 kilogramů včel! A jak jistě všichni víme, včely jsou velmi důležité. Samy o sobě jsou navíc docela mírumilovná stvoření, která člověka bezdůvodně nenapadají.
Výskyt sršně asijské se letos zvyšuje
Ačkoliv byl v roce 2023 výskyt sršně asijské rekordní, letos opět dochází k výraznému růstu. V některých oblastech bylo dokonce potvrzeno 10x více královen od začátku šíření. Odborníci tak varují, že se tento druh velmi rychle a šíří a rozmnožuje. To představuje významné riziko zejména pro včely v Evropě.
Rozdíl mezi sršní obecnou a asijskou:
Když k vám míří sršeň, nejspíš nemáte dostatek času si ji prohlížet a ihned konáte. I tak ale pro jistotu rychle shrneme rozdíl mezi sršní obecnou a asijskou:
- sršeň asijská je menší, ale útočnější a přesnější
- sršeň asijská má černou hlavu se žlutým čelem, sršeň obecná má hlavu rezavou až červenou
- sršeň asijská má hnízdo hruškovitého tvaru, mívá boční vchod a nachází se vysoko ve stromech nebo na budovách
- sršeň obecná má kulatější hnízda se vstupem ze spodní strany

Co podporuje výskyt sršní asijských?
Královny sršně asijské dokážou díky mírným zimám přežít chladné období v Evropě, což je jeden z klíčových faktorů podporující jejich zvýšený výskyt. Kromě toho jim vyhovuje i sucho, vyšší teploty a zejména pak to, že v Evropě zatím neexistuje živočich, který by mohl sršně asijské ohrožovat. Musí si s tím poradit zejména odborníci, kteří nalezená hnízda účinně ničí.
V některých oblastech České republiky se pak mohou sršně asijské díky ideálním klimatickým podmínkám vyskytovat častěji – jedná se například o oblasti na západě Čech, jižní Čechy a jih Moravy. Naopak kam sršeň asijská s největší pravděpodobností nezamíří jsou horské oblasti (Šumava, Krkonoše). Šíření tohoto druhu sršně nelze zcela zabránit – může za to zvýšená frekvence cestování, doprava (zejména mezinárodní obchod) a také nedostatečná prevence.