Izraelská firma vyrobila stroj na opylování rostlin. „Snižujeme závislost na včelách,“ říká majitel firmy

Zakladatel technologické firmy BloomX ve střední Izraeli tvrdí, že společnost našla způsob, jak mechanicky opylovat plodiny podobně jako včely.

„Nenahrazujeme včely, ale spíše nabízíme zemědělcům účinnější metody opylování a snižujeme závislost na komerčních včelách,“ vysvětluje majitel firmy Thei Sade, která stojí za technologií.

Tři ze čtyř plodin, které se na světě pěstují za účelem produkce ovoce nebo semen pro lidskou spotřebu, jsou alespoň částečně závislé na opylovačích. A jsou to právě včely, ať už jde o včely medonosné chované na farmách, nebo o více než 20 000 různých volně žijících druhů včel.

V USA se včely všech druhů podílejí na opylování 75 % ovoce, ořechů a zeleniny pěstované v zemi. V Evropě je to podobné procento a zbývající čtvrtinu tvoří jiný hmyz, například vosy a motýli.

Bohužel pro zemědělce jsou včelí populace pod tlakem, a to v důsledku faktorů, jako je změna klimatu, úbytek stanovišť a používání pesticidů. Evropská včela medonosná je také silně postižena parazitickým roztočem varroa destructor.

Web BBC uvádí, že technologie BloomX je v současné době zaměřena na dvě plodiny – borůvky a avokádo – a umožňuje jejich opylení i v případě, že je počet místních včel velmi nízký.

Hlavní produkt BloomX se jmenuje Robee. Na první pohled vypadá jako velká sekačka na trávu. Má dvě mechanická ramena, která vyčnívají na obě strany. Ta vibrují, když kartáče přejedou přes rostliny borůvek a tím způsobí, že uvolní jejich pyl. Úroveň vibrací byla údajně navržena tak, aby napodobovala vibrace čmeláků – nejúčinnějších opylovačů borůvek, kteří svými křídly rozechvívají květy.

Dalším produktem společnosti je Crossbee, ruční nástroj pro sběr a rozptyl lepkavých pylových zrn mezi stromy avokáda. Zařízení se dosud používá v Jižní Americe, Jižní Africe, Španělsku, USA a Izraeli a podle společnosti BloomX dokáže zvýšit výnosy ovoce o 30 %.

Obě zařízení jsou řízeny softwarovým systémem založeným na umělé inteligenci, který je propojen s aplikací pro mobilní telefony a každý z nich je vybaven nástrojem GPS, takže pracovníci na farmách vědí, které oblasti pole byly ošetřeny.

Zdroj: BBC