Ve středu ve 21:30 se všichni Češi přilepí k obrazovkám. ČT1 odvysílá film, který je rozpláče a vrátí do mládí
Staré filmy se s těmi novějšími většinou co do triků a speciálních efektů nemohou měřit. Nabídnout ale mohou něco jiného, třeba vzpomínku na poctivou filmařinu nebo nostalgický návrat do vlastního mládí. Něco podobného budete již brzy moci zažít u televizních obrazovek také vy.
Ti, kdo se narodili za minulého režimu, měli mnohem menší výběr toho, na co se mohli podívat v televizi nebo kině. Dnešní prakticky neomezené možnosti nepřeberných streamovacích služeb byly ještě poměrně nedávno něčím nepředstavitelným. Když se proto objevil skutečně dobrý film, byl to svátek. Nebylo tak divné, pokud ho lidé chtěli vidět znovu a do kina vyrazili víckrát. Řada z těchto legend se později dostala i na televizní obrazovky, kde se některé z nich reprízují dodnes.
Nejde ani tak o to, že by od té doby nebylo natočeno nic lepšího. Pro mnoho Čechů ale staré filmy mají obrovskou nostalgickou hodnotu, přestože jsou si samozřejmě vědomi všech jejich nedostatků.

Poklad na stříbrném jezeře již brzy na vašich obrazovkách
Podobným případem je jednoznačně legendární film Poklad na stříbrném jezeře, který budete znovu moci shlédnout již tuto středu, a to na prvním programu České televize ve 21:30.
Dobrodružné filmy frčely už za socialismu, možná vás tak napadne otázka, čím byl výjimečný právě tento? Nejednalo se o první knihu Karla Maye, která se dočkala filmového zpracování, ovšem teprve tento snímek se setkal s větším úspěchem.
I přes předchozí nezdary se německý producent Horst Wendlandt, spolumajitel společnosti Rialto Film, odhodlal pro obrovský risk a v roce 1962 se rozhodl zafinancovat právě zmiňovaný Poklad na stříbrném jezeře, neuvěřitelně výpravný a ambiciózní projekt. Ve své době se dokonce jednalo o nejdražší poválečný německý film s neuvěřitelným rozpočtem 3,5 milionu marek. Tato částka se tvůrcům následně vrátila více než dvakrát.
Světová premiéra proběhla 12. prosince 1962, ta československá měla oproti ní sedmnáct dní zpoždění. V kinech se udržel devatenáct týdnů, což je poměrně rekordní číslo a kromě toho ho vidělo téměř pět milionů Čechoslováků.
Pamětníci na film rádi vzpomínají
Ohlasy navíc byly velmi kladné, přestože tisk před premiérou avizoval, že pro milovníky díla Karla Maye půjde nejspíš o zklamání. Nic takového se ale nestalo, ba právě naopak.
„Byli jsme absolutně okouzleni novými filmovými hrdiny, dokonale vybranými herci, úchvatně širokoúhlým plátnem, nádhernou krajinou i nezapomenutelnou hudbou,“ zavzpomínal pro web Aktuálně.cz pamětník Karel Jordán, který je považován za znalce Mayovek.
„Uprostřed šedivého socialismu to byl sice lehce barvotiskový, ale neodolatelný výlet do světa fantazie a pro mnohé z nás nedostupné Jugoslávie,“ dodal. A právě tím nejspíš uhodil hřebíček na hlavičku. Život v socialismu pro řadu lidí nebyl žádný med a taková příležitost alespoň na chvíli se v myšlenkách dostat do zcela jiného světa, byla pro mnoho fanoušků zmiňovaného filmu zcela nedocenitelná.

Jednoduchý příběh, velká nostalgie
Příběh přitom není nijak komplikovaný. Ve zkratce se jedná o indiánský poklad, na který si brousí zuby padouch Cornel Brinkley a partička trampů. Hrdinové Old Shatterhand a náčelník Vinnetou se jim tyto plány snaží překazit.
Dobrodruha Old Shatterhanda si zahrál herec Lex Barker, který se předtím vyznamenal ve snímcích o Tarzanovi. Hlavního hrdinu ztvárnil francouzský herec Pierre Brice, kterého prý role nejprve příliš nelákala, nakonec se ale dal přesvědčit a dobře udělal, protože mu přihrála obrovské množství fanoušků.