Na okraji naší galaxie je velmi živo. Astronomové objevili organické molekuly
Astronomové poprvé objevili nově zrozenou hvězdu a okolní zámotek složitých organických molekul na okraji naší galaxie. O objevu, který odhalil skrytou chemickou složitost našeho vesmíru, píše Science Daily.
Vědci z univerzity v Niigatě (Japonsko), Institutu astronomie a astrofyziky Academia Sinica (Tchaj-wan) a Japonské národní astronomické observatoře použili k pozorování nově vzniklé hvězdy (protohvězdy) radioteleskop ALMA. Byla detekována celá řada molekul obsahujících uhlík, kyslík, dusík, síru a křemík, včetně složitých organických molekul obsahujících až devět atomů.
Stellar Cocoon with #Organic Molecules at Edge of our #Galaxy https://t.co/sSYu55Gxna#Chemical #Chile #Detection #Discovery #Efficiency #Environment #Future #Japan #NationalAstronomicalObservatoryOfJapan #Scientists #Solar #StarFormation #Universe #University pic.twitter.com/VBKXvIp7UW
— Mirage News (@MirageNewsCom) December 2, 2021
Pozorování ALMA ukázala, že různé druhy složitých organických molekul, jako je metanol (CH3OH), etanol (C2H5OH), methylformiát (HCOOCH3), dimethylether (CH3OCH3), formamid (NH2CHO), propanenitril (C2H5CN) atd. jsou přítomny i v prvotním prostředí extrémních vnějších částí galaxie. Takové složité organické molekuly potenciálně fungují jako výchozí surovina pro větší prebiotické molekuly.
Je zajímavé, že relativní množství složitých organických molekul v tomto nově objeveném objektu se pozoruhodně podobá tomu, co se nachází v podobných objektech ve vnitřní galaxii. Pozorování naznačují, že složité organické molekuly vznikají s podobnou účinností i na okraji naší galaxie, kde je prostředí velmi odlišné od okolí Slunce.
Tým plánuje v budoucnu pozorovat větší počet oblastí s formujícími se hvězdami a doufá, že se mu podaří objasnit, zda jsou chemicky bohaté systémy, jaké pozorujeme v naší Sluneční soustavě, v historii vesmíru všudypřítomné.
Zdroj: ScienceDaily.com