Úřady vydaly poslední varování: Když nedoložíte tento doklad, nedostanete starobní důchod
Jakmile se začne blížit váš důchodový věk, zjistíte, že musíte pro získání starobního důchodu udělat spoustu věcí. Nefunguje to totiž tak, že vám peníze začnou automaticky chodit na účet, ale musíte si o důchod zažádat a dodat několik dokumentů, bez kterých jej nedostanete. Často se stává, že lidé potřebné doklady nemají, takže vzniká problém, který je nutné vyřešit. Bez všech dokladů může být vaše žádost o důchod zamítnuta.
Na starobní důchod má člověk nárok od 65 let. Není to ale jediná podmínka. Musí se splnit také doba pojištění, která činí minimálně 35 až 40 let. Pokud nevíte, kolik let pojištění máte, nebo vás zajímá orientační výše vašeho důchodu, podívejte se na kalkulačku ČSSZ, kde se po přihlášení pomocí datové schránky, bankovní identity nebo Identity občana dozvíte všechno potřebné.

Co musíte doložit k žádosti o důchod?
Žádost o důchod nespočívá jen ve vyplnění formuláře s vaším jménem a číslem bankovního účtu. Musíte dokládat spoustu dokladů, které jsou nezbytné pro schválení vaší žádosti. Bez nich se zkrátka neobejdete. Patří mezi ně:
- Občanský průkaz (u cizinců je to cestovní pas nebo povolení k pobytu)
- Doklady o studiu – vysvědčení, výuční list, diplom
- Potvrzení o délce studia (i v případě nedokončení)
- Doklady o vojenské službě (Vojenská knížka nebo potvrzení Správního archivu Armády České republiky)
- Doklady o výchově dětí (např. rodný list)
- Doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách, které nemá ČSSZ v evidenci (evidence na Úřadu práce, péče o osobu závislou na péči jiné osoby)
- Formulář o výplatě důchodu na účet (v případě, že chcete posílat důchod na váš bankovní účet)
Pokud zjistíte, že některý z dokladů nemáte, nastává problém, který je třeba vyřešit. V některých případech si můžete požádat o vystavení nového dokladu, někdy to ale není možné (například zaměstnavatel už neexistuje). Je tedy nutné kontaktovat OSSZ nebo přímo ČSSZ a domluvit se s pracovníkem na dalším postupu. Je možné, že některé doklady budou mít ve svém archivu, nebo vám poradí, jak postupovat. V některých případech lze předložit také čestné prohlášení o dobách zaměstnání či pojištění, které musí být podpořeno alespoň dvěma dalšími osobami (například bývalí kolegové nebo nadřízení).
Jak podat žádost a kam ji doručit?
Žádost o důchod by se měla podat až 4 měsíce před plánovaným termínem důchodu. Tu si podáváte sami na ČSSZ – buď osobně na pobočce, nebo elektronicky prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Pokud člověk na úřad dorazit nemůže, je možné za sebe poslat i jinou osobu.

Pokud s rozhodnutím ČSSZ nebudete souhlasit (například je podle vás výše důchodu příliš nízká, nebo byla žádost zamítnuta), můžete do 30 dnů podat námitky. Jestliže ani tehdy vám úřad nevyhoví, můžete se obrátit ještě na soud.
Předčasný důchod vám může penzi výrazně snížit
Pokud zvažujete odchod do předčasného důchodu, pečlivě si to rozmyslete. V takovém případě se váš starobní důchod za každých 90 dní snižuje, proto můžete přijít o stovky, ale i tisíce korun měsíčně. Do předčasného důchodu lze odejít maximálně 3 roky před řádným (starobním) důchodem, je ale nutné mít místo požadovaných 35 let pojištění dokonce 40 let. V posledním roce se navíc podmínky ještě více zpřísnily, proto se vám předčasný důchod nemusí vyplatit.