Rychlost rotace Země se mění! Měli bychom se začít bát?
Den definujeme jako 86 400 sekund neboli 24 hodin – dobu, za kterou se Země jednou otočí. Země se však neotáčí dokonale rovnoměrně. Obvykle se rotace Země ve skutečnosti zpomaluje, takže délka dne se v průměru prodlužuje asi o 1,8 milisekundy za století. To znamená, že před 600 miliony let trval den pouze 21 hodin, píše se na webu sciencefocus.com.
Kolísání délky dne je způsobeno několika faktory, včetně slapových účinků Měsíce a Slunce, vazby jádra a mantlu uvnitř Země a celkového rozložení hmoty na planetě. Délku dne může ovlivňovat také seismická aktivita, zalednění, počasí, oceány a magnetické pole Země.
V roce 2020 vědci učinili překvapivý objev. Zjistili, že místo toho, aby se Země zpomalovala, začala se otáčet rychleji. Nyní se otáčí rychleji než kdykoli za posledních 50 let. Ve skutečnosti se všech 28 nejkratších dnů v historii odehrálo během roku 2020.
Foto: Piro4d / Pixabay
Vědci si zatím nejsou zcela jisti, co je příčinou tohoto zvýšení rychlosti rotace Země, ale někteří naznačují, že by to mohlo být způsobeno táním ledovců během 20. století nebo nahromaděním velkého množství vody v zásobnících na severní polokouli. Odborníci však předpovídají, že toto zrychlení je jen dočasný jev a Země se v budoucnu opět začne zpomalovat.
Měli bychom se však prozatím obávat? Ačkoli to nebude mít žádný vliv na náš každodenní život, mohlo by to mít vážné důsledky pro technologie, jako jsou satelity GPS, chytré telefony, počítače a komunikační sítě, které jsou závislé na extrémně přesných časových systémech. Takové problémy se však nakonec dají překonat, třeba jednoduše tím, že se přestupná sekunda odečte, a ne přidá.
Takže ne, neměli bychom si dělat starosti, pokud tedy zkracování dne není způsobeno lidskou činností.
Zdroj: sciencefocus.com