Vláda zakázala prodej těchto banánů v Lidlu a Kauflandu. V červnu už koupíte jen tyto druhy
Banány patří k nejoblíbenějším druhům ovoce na českém trhu. Jsou sladké, syté, bohaté na draslík a vlákninu a představují rychlou svačinu, kterou si oblíbily celé generace. Není proto divu, že často končí v nákupních košících Čechů, banány jsou zkrátka stálicí regálů napříč obchody.
Jenže ne každý banán, který vyroste na plantáži, se smí dostat na pulty. V Evropské unii i v Česku platí přísná pravidla, která určují, jak má správný banán vypadat, jakou má mít velikost, tvar i značení. Banány, které tyto podmínky nesplní, nemohou být v běžných supermarketech prodávány. A to ani v červnu, ani nikdy jindy. V obchodech jako Lidl, Kaufland nebo Tesco je zkrátka neuvidíte.
I banány musí splňovat normy
Možná to zní překvapivě, ale i na banány se vztahují přísné normy. Nejde přitom jen o jejich zdravotní nezávadnost, ale i o vzhled, velikost, zralost nebo původ. Evropská unie má pro banány vlastní marketingovou normu, která přesně definuje, jak má plod vypadat, co všechno musí být uvedeno na obalu a jaké vady jsou ještě přípustné.
Například délka plodu musí být minimálně 14 centimetrů, šířka alespoň 27 milimetrů. Banán nesmí být přezrálý, ale ani příliš nezralý, tedy musí být sklizen v okamžiku, kdy ještě není žlutý, ale je dostatečně vyvinutý, aby mohl bezpečně dozrát při převozu a skladování. Plody musejí být celé, čisté, bez hniloby a bez poškození mrazem či škůdci.

Neoznačené na trh nesmí
Stejně důležité jako vzhled banánu je i jeho označení. Pokud na přepravce nebo obalu chybí informace o zemi původu, třídě jakosti nebo identifikace dodavatele, banány se do prodeje vůbec nesmí dostat. Zákazník musí mít možnost zjistit, odkud banány pocházejí, do jaké jakostní třídy spadají a jaké normy splňují.
Banány se třídí do tří skupin: výběrové, první jakosti a druhé jakosti. Každá z nich má jasně dané limity, jak velké vady může plod mít. Například u první jakosti se tolerují drobné oděrky nebo lehce nepravidelný tvar, ale dužnina musí zůstat neporušená. Výběrové banány musejí být téměř bezchybné.
Nevyhovující se vyřazují
Pokud banány nesplní některý z požadavků, například nejsou dostatečně dlouhé, mají špatný tvar, neodpovídají požadovanému označení nebo jsou jinak v rozporu s pravidly, nesmějí se v Česku prodávat. A to platí pro jakýkoli běžný obchod, ať už jde o Lidl, Kaufland, Penny nebo jakýkoli jiný supermarket.
Spotřebitelé se s takovými banány prakticky nesetkají, protože kontrola je poměrně přísná. Produkty, které nesplňují požadavky, se buď nevyexpedují z dozráváren, nebo jsou zadrženy při kontrole ze strany inspektorů. Právě díky těmto pravidlům je zajištěno, že se k zákazníkům dostanou jen zdravotně nezávadné a kvalitní plody.
Na splňování pravidel dohlíží inspekce
V České republice kontroluje dodržování těchto pravidel zejména Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ta pravidelně testuje nejen vzhled a označení, ale také přítomnost pesticidů nebo jiných nebezpečných látek. Dovozci pak musejí splnit i tzv. fytosanitární podmínky, což znamená, že banány musí být bez škůdců, nesmějí přenášet karanténní choroby a každá šarže ze zemí mimo EU musí mít potřebné rostlinolékařské osvědčení. Zásilky, které tato kritéria nesplní, nejsou do země vůbec vpuštěny.

Většina banánů, které si Češi kupují, pochází z Latinské Ameriky, nejčastěji z Ekvádoru, Kolumbie, Panamy nebo Kostariky. Část banánů míří do Česka přímo, část přichází přes distribuční sklady v jiných evropských zemích. Vždy ale platí, že i po dovozu musejí projít kontrolou, dozráním a správným označením, než se dostanou na regály.