Tuhle práci za 8 tisíc dřív nikdo nechtěl dělat. Dneska platí 150 000 a pořád hledají tisíce lidí
Spousta žáků vycházejících ze základních škol upřednostňuje vzdělávací obory zakončené maturitní zkouškou a na učební obory zvysoka kašle. To je přitom velká škoda. Vyučení lidé si totiž přichází měsíčně na velké peníze.
Když se v deváté třídě na základní škole žáci rozhodují, kam dál budou směřovat jejich kroky, většina z nich volí maturitní obory, neboť mají utkvělou představu o tom, že by si s výučním listem v životě na žádné velké peníze nesáhli. Pravda je ovšem někde úplně jinde.
Zatímco totiž v minulosti si vyučení lidé skutečně žádné závratné částky nevydělávali, dnes je zkušených řemeslníků extrémně málo. A je o ně takový zájem, že jsou zákazníci ochotní je velmi štědře zaplatit.
Výdělky i nad 100 tisíc korun
Typickým příkladem je třeba elektrikář. Ten si před 20 lety vydělal měsíčně zhruba 8 tisíc korun. Spousta elektrikářů tak musela mít i další brigády a přivýdělky, aby vůbec byla schopná zaplatit nutné poplatky. Podíl na tom měl i fakt, že bylo zkrátka elektrikářů mnoho. Dnes jich je ale nedostatek. Tedy minimálně těch opravdu šikovných.
Elektrikáři si tak mohou měsíčně přijít klidně i na více než 100 tisíc korun. Není raritou, že si za hodinu práce účtují 1 000 korun. Plus si samozřejmě nechávají proplatit použitý materiál a také cestu. Pochopitelně jsou na tom lépe elektrikáři, kteří pracují sami na sebe. Jsou tedy OSVČ a nejsou nikým zaměstnaní.
Specialisté v oboru
Na ještě více peněz si pak přijdou specializovaní elektrikáři. Třeba ti, kteří se věnují instalaci elektronických zabezpečovacích systémů. V současné době je kladen velký důraz na bezpečnost, a to nejen osob, ale také třeba citlivých dat. Po osobách, které se v tomto odvětví dobře orientují, je tak čím dál větší sháňka. A měsíčně si jsou schopni vydělat klidně i 150 tisíc korun. V některých případech ještě více. Vše závisí na rozsahu práce.
Práce v této branži zahrnuje třeba instalaci kamer, detektorů pohybu, různých čidel a hlásičů anebo poplachové signalizace. Služeb takových elektrikářů využívají jak soukromé osoby, když chtějí zabezpečit svůj dům, tak také firmy.

Nové obory
Jak se ale k takové práci vůbec dostat? Na pokrok v oblasti zabezpečování včas zareagovala celá řada středních odborných škol a učilišť. Ty začaly nabízet obory jako elektrikář inteligentních elektroinstalací, elektrikář sdělovací a zabezpečovací techniky anebo třeba elektromechanik pro zařízení a přístroje. Rozhodně lze říct, že se jedná o obory, které mají budoucnost a jejich absolventi se na trhu práce v žádném případě neztratí.
Nejlépe placená řemesla
Kromě elektrikářů ale na nadprůměrné výdělky dosáhnou i další řemeslníci. Mezi nejlépe placené profese patří instalatéři. Opět platí, že čím je instalatér šikovnější, tím více peněz si vydělá. Ti pracující sami na sebe mají výdělky až okolo 130 tisíc korun měsíčně.
Těsně za nimi jsou tesaři. Jsou-li zaměstnaní u nějaké firmy, mívají plat zhruba 50 tisíc měsíčně. Jako OSVČ si ale přijdou i na 100 tisíc měsíčně. A velmi pěkné peníze mají rovněž truhláři, vydělají si taktéž okolo 100 tisíc za měsíc.

Žádná ostuda
Učební obory mnozí dlouho považovali za něco podřadného. Nakonec se ale ukazuje, že právě ti, kteří disponují výučním listem, své práci se poctivě věnují a neustále se zdokonalují, vydělávají ve finále mnohem více peněz než lidé, kteří úspěšně složili maturitní zkoušku a posléze dokonce vystudovali vysokou školu. Leckdy navíc bojují s tím, aby vůbec na trhu práce našli uplatnění. To se ale v žádném případě šikovným řemeslníkům stát nemůže, neboť po nich je poptávka vždy.