Vyzkoušel jsem kečupy od Kauflandu, Billy i Alberta. Tahle lahev za pár korun rozsekala úplně všechny
Kečup patří mezi oblíbená dochucovadla, ať už si ho přidáváte k hranolkům, hamburgeru, pečenému masu, nebo ho používáte při grilování. V létě mizí z lednic poměrně rychle. Nabídka v českých supermarketech je přitom široká a rozmanitá, liší se nejen chutí, ale i barvou, konzistencí, podílem rajčat a samozřejmě i cenou.
Jenže vyšší cena ještě automaticky neznamená lepší chuť. Redakce Apetit online proto otestovala 20 různých kečupů, které zakoupila v běžně dostupných obchodech od značkových produktů po privátní řady řetězců jako Kaufland, Billa nebo Albert. Hodnotila se chuť, vůně i textura a některé výsledky rozhodně překvapily.
Jemný kečup Hellmann’s
Tento kečup zaujal čistou rajčatovou chutí, jemnou konzistencí a typickou červenou barvou. Porota ocenila jeho vyvážený poměr sladkosti a koření, díky čemuž se hodí téměř ke všemu, od hranolek po grilované maso. Obsahuje 151 gramů rajčat na 100 gramů výrobku a získal 7,25 bodu z deseti. Jeho jediným mínusem byla lehká sladkost, která některým připadala příliš výrazná. Tento kečup byl testován také ve Velké Británii, kde získal velmi slušné hodnocení 8/10. Ochutnávající si ho dokonce spletli s Heinzem.

Jemný kečup Gurmán Otma
Kečup Gurmán od značky Otma byl nejbohatší na rajčata, konkrétně 240 gramů na 100 gramů kečupu. Chuťově je sladší, hutný a má výraznou tmavší barvu. Struktura je hrudkovitější, což může vyvolávat dojem „domácího“ kečupu. V hodnocení získal 5,25 bodu a zaujal zejména ty, kteří dávají přednost silně rajčatovým a hrubším variantám.
Kand (Hurvínkův kečup)
Dětský kečup s jednoduchou, sladší chutí a hustou konzistencí. Obsahuje 150 gramů rajčat na 100 gramů kečupu a má nižší obsah cukru než jiné testované značky. V hodnocení získal 6,5 bodu a ideálně se hodí k hranolkům nebo párkům. Světlá barva a sladkost ho však dělají vhodnějším spíše pro mladší konzumenty.
Dětský kečup Boneco
Boneco nabízí kečup s krásně červenou barvou a výrazně sladkou chutí. Obsahuje 170 gramů rajčat na 100 gramů kečupu, ale poměr cukrů je vysoký: 20 g cukru na 100 g kečupu. V testu získal 5 bodů a působil dojmem, že je určený spíše pro děti. Chuť je sladkokyselá, ale některé porotce odradil lehce umělý nádech.
Kečup jemný Albert
Kečup privátní značky Albert vypadal dobře, tmavší barva a jemná textura slibovaly solidní výsledek. V praxi ale chuťově zklamal. Působí spíš octově a nevýrazně. Navíc není pasterovaný, ale chemicky konzervovaný a obsahuje glukózovo-fruktózový sirup. Rajčat je v něm 157 gramů na 100 gramů kečupu. Výsledné hodnocení: 4,8 bodu.
Kečup Heinz
Legendární Heinz se tentokrát v testu neblýskl. Chuťově připomínal spíš rajskou omáčku, chyběla mu typická kyselost. Rajčatový podíl je 148 gramů na 100 gramů kečupu, struktura je jemná a ve složení nenajdeme škrob. Přesto dostal jen 5 bodů. Testoval se také ve Velké Británii, kde dopadl ještě hůř, získal pouhé 3/10. Podle hodnotitelů byl až příliš sladký a chuťově nebyl tolik výrazný. Někteří ho dokonce ani nepoznali.

Výsledek testování
Z testu vyplynulo, že známá značka nemusí nutně zklamat – ale ani všechny nezáří stejně. Zatímco Heinz v hodnocení propadl, naopak mile překvapily kečupy Spak, Otma a Hellmann’s. Každý osloví jiné chutě, Otma nabídla nejvíc rajčat, Spak čisté složení bez zbytečných přísad a Hellmann’s bodoval svou jemnou, harmonickou chutí.
Celkovým vítězem je kečup Hellmann’s. V obchodech jej seženete za cenu kolem 70 korun. Získal nejvyšší hodnocení od české poroty (7,25/10) a skvěle si vedl i v britském testu, kde nasbíral 8/10 a téměř si ho spletli s Heinzem. Má ideální konzistenci, příjemnou barvu a chuť.
Zdroj: apetitonline.cz, express.co.uk