Tato papírová stokoruna končí: Vláda potvrdila příchod nové bankovky
Vydávání úplně nových typů bankovek není příliš obvyklé. Proto když k tomu dojde, řada lidí je najednou zmatených a nevědí, co si počít s těmi starými. K podobné situaci došlo i v Česku – a spousta z nás si dodnes není jistá, jak naložit s náhle neplatnými stokorunami i dalšími bankovkami.
Na úvod si ihned ujasněme, že stávající bankovky se svými nominálními hodnotami se až tolik neproměnily. Nemění se jejich velikost, barva ani hodnota. Ale řece jen se změnil jeden jejich detail – stříbrný proužek. Ten slouží jako jedno z bezpečnostních opatření znesnadňující jejich falšování.
Tato nepatrná proměna ale ovlivnila životy nás všech, stejně jako se dotkla fungování bankomatů. A i když se v té souvislosti nejčastěji hovoří o stokoruně, netýká se to pouze jí. Od 1. července 2022 došlo k ukončení platnosti veškerých českých bankovek v hodnotách 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč s tenkým stříbrným proužkem.
Byly nahrazeny totožnými bankovkami, na nichž je ale mnohem širší stříbřitý proužek. Pokud se vám ale do ruky dostane ta s tenkým, kterých je v oběhu mezi lidmi pořád ještě dost, tak máte smůlu – nikde s ní totiž už nezaplatíte.
Řešení nabízí Česká národní banka
Někdy si toho prodavač nevšimne a přijme od vás neplatnou bankovku s tenkým proužkem. A vy máte vyhráno. Jindy vás s ní ale pošle pryč. Kam? Zamířit byste měli do České národní banky, kde vám ji vymění za novou verzi o stejné hodnotě. Proto tuto bankovku rozhodně nevyhazujte nebo necupujte vzteky jako bezcennou.

Jenže i tady už nastává problém. Až do konce června 2024 bylo možné tyto bankovky bez problémů vyměnit i v jakékoliv běžné bance. Což už teď nelze. Ani obyčejná banka ji od vás nepřijme a musíte na některou z poboček České národní banky. Kterých je ovšem pouze 7 v republice a leckdo má i tu nejbližší desítky kilometrů daleko. Takže v tu chvíli máte v ruce třeba naprosto bezcennou 2000korunovou bankovku a nevíte, co s ní.
I to má naštěstí řešení – takovou bankovku totiž můžete zaslat i poštou, načež vám bude vrácena její hodnota na váš bankovní účet.
Komplikace i s bankomaty
Tato výměna starých za nové ovšem trochu zamotala hlavu pracovníkům běžných bank, kteří mají na starosti bankomaty. Otázka vydávání byla vyřešena poměrně snadno – žádné staré bankovky se do nich už jednoduše pro výběr nepřipravovaly. Jenže ony existují i takzvané vkladomaty. A právě tyto bankomaty najednou nesmí přijímat neplatné bankovky. A musejí je umět jasně identifikovat.
Řada lidí se tak dostala „do křížku“ s bankomatem, který náhle třeba nechtěl přijmout jejich peníze. A to právě kvůli nevhodnému proužku. Naštěstí už je v oběhu výrazně méně těchto bankovek, takže riziko setkání se s nimi už je o dost nižší. I tak vás ale bankomat může občas překvapit a vy budete najednou řešit, že u sebe máte neplatné bankovky.

Jen 5 000 Kč zůstává
Ačkoliv se v souvislosti změnou šířky stříbrného proužku a zneplatnění starých bankovek hovoří nejčastěji o stokoruně, týká se to všech. Tedy kromě jedné. Konec platnosti se vyhnul bankovce s hodnotou 5 000 Kč. Na té se žádný proužek neměnil.
Důvodem je, že změna síly proužku se týká bankovek vydávaných mezi lety 1995 až 1999. Jenže na pětitisícovce je nejen tenký stříbřitý proužek, nýbrž je na některých už i široký proužek. Ten se na ně začal tisknout už v roce 2009. Všechny přitom platí dál a k jejich stahování z oběhu nedošlo. A ani to není v plánu.
Oficiální důvod Česká národní banka nesdělila, ale pravděpodobně je to tím, že jich mezi lidmi není tolik jako jiných bankovek. Těch zneplatněných se totiž mezi námi ještě v roce 2023 nacházely miliony kusů.