Legendární „Andula“ se prohání po nebesích skoro 80 let. V Česku jich je dodnes okolo dvaceti provozuschopných kusů
Sovětský dvouplošník An-2, známý pro svou všestrannost a nezaměnitelný vzhled, patří mezi letecké legendy. Od svého prvního vzletu v roce 1947 se tento letoun stal nejen symbolem sovětského leteckého průmyslu, ale i důležitým prostředkem pro zemědělství, civilní dopravu a vojenské účely.
Přezdívka „kukuruznik“, odvozená od slova kukuřice, odkazuje na jeho původní zaměření na zemědělské práce, avšak jeho schopnosti ho předurčily k mnohem širšímu využití.
Překvapivě, navzdory svému zdánlivě zastaralému designu ve srovnání s modernějšími jednoplošníky, An-2 nabízí řadu výjimečných vlastností. S maximální rychlostí 258 km/h, krátkým vzletem a přistáním, dobrou stoupavostí a vysokou nosností až 1,5 tuny, An-2 dokáže efektivně fungovat i v náročných podmínkách. Schopnost letounu přistávat a vzlétat z malých, nepřipravených letišť z něj činí ideální letoun pro odlehlé a těžko přístupné oblasti, jako je Sibiř a Dálný východ, píše web RBTH.
V průběhu desetiletí si letoun An-2 získal oblibu u řady známých osobností a státníků, včetně severovietnamského vůdce Ho Či Mina a nepálského krále Mahendry. Svou roli si udržel i ve vojenském sektoru, kde byl nasazen ve více než 40 ozbrojených konfliktech po celém světě.

Výroba letounu An-2, která se rozšířila i mimo Sovětský svaz do Číny a Polska, překročila počet 18 000 vyrobených letadel. Ačkoliv výroba v Sovětském svazu skončila v 70. letech a v Polsku v roce 2002, v Číně pokračuje výroba pod značkou Y-5.
Letoun je v ČR známý pod přezdívkou „Andula“ a je možné jej spatřit létat v aeroklubech a v soukromém sektoru i dnes. Nejčastěji jsou „Anduly“ využívány k paraprovozu, kdy dokáže do vzduchu dopravit až 12 parašutistů. Obvyklá výška náletu je 1 200 až 3 000 metrů. Vzhledem k velké kapacitě cestujících a nízkým provozním nákladům byl často užíván i k vyhlídkovým letům.
Letoun je dále využíván k práškování polí, ale i jako hasicí speciál k hašení lesních požárů. V současné době je v České republice okolo dvaceti letuschopných letounů An-2.
An-2 tak představuje fascinující příklad toho, jak technologie navržená před desítkami let může zůstat relevantní a užitečná díky své unikátní kombinaci vlastností a adaptabilitě.
Zdroj: Wikipedia; RBTH